• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %02:09 1.079,94
  • YUAN %
  • BTC %-1.32009 316875,00
  • ETH %-1.9541 23899,00

Tufanbeyli Termik Santral Açıldı

Türkiye'nin en büyük linyit termik santrali olan Sabancı Holding'e bağlı Enerjisa tarafından yapılan Tufanbeyli Termik Santral açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı tarafından yapıldı.

Türkiye'nin 42., Adana'nın ise 2. büyük enerji santraki olan Tufanbeyli Termik Santrali, Sabancı Holding'e bağlı Enerjisa tarafından kurulumu gerçekleştirildi. Santral açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'nın damadı Berat Albayrak, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 koruma helikopteri eşliğinde, Toroslar'da bulunan 1470 metre yükseklikteki termik santrale helijkopterle gitti.

 

'ÇEVRECİLERE ALDIRMAYIN'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, doğalgaz ve petrol kaynaklarımız olmasa da zengin kömür yataklarımızın olduğuna dikkat çekip, çevrecilerin karşı olmalarına 'kulak asılmamasını' gerektiğini dile getirdi, termik santrallere önem verdiklerini, ithal kömüre de karşı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ülkemiz dış ticaret açığının yarısından fazlasının enerji ham maddesinden kaynaklandığına dikkat çekti, cari açığın da aynı nedene dayandığını bildirdi.Türkiye'nin terör ile karşı karşıya olmasının nedeninin, Türkiye'nin 10 büyük ekonomi arasında yer almasından kaynaklandığını ve 2023 hedeflerine ulaşmak için potasiyelimizi kullanmamız gerektiğine değindi.

 


 

TUFANBEYLİ TERMİK SANTRALİ  1.5 MİLYON KONUTA YETECEK

Adana'nın Tufanbeyli İlçesi, Yamanlı-Kayarcık-Taşpınar mahalleri arasında yer alan 246 milyon tonluk linyit kömürü rezervini ekonomiye kazandırmak amacıyla hayata geçirilen ve 450 MW kurulu güce sahip olacak bu santral, saatte 845 ton linyit, yılda 5.5 milyon ton kömürü yakarak, yıllık 2.5 milyar kilowatt/saat elektrik enerjisi üretecek. 1.1 milyar dolar harcanıp, 4 bin 500 kişinin inşaatında çalışan, bin kişinin devamlı çalışacağı termik santral az su tüketimine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Kuru tip soğutma sistemi kullanılmıştır. Günümüz koşulları altında en gelişmiş teknolojiyi yansıtan, kabul görmüş bir yöntem olarak değerlendirilmiştir.

 

Tufanbeyli Termik Santral, Türkiye'nin enerji talebinin yaklaşık yüzde 2'sini karşılaması öngörülen yaklaşık 1.5 milyon konuta yetecek enerji üretmesi ve kömür rezervlerine incelemesinde 30 – 35 yıl aktif olarak çalışması planlanmıştır..


 

ZEHİRLİ GAZLARIN DEŞARJI  NASIL YAPILACAK ?

Normal termik santrallerde, her bir ünite için kendine ait bir soğutma kulesi bulunurken, Tufanbeyli Termik Santrali'nde tüm üniteler için tek bir kule yapıldı. Her termik santralde olması yasalarla zorunlu kılınan "Baca Gazı Arıtma Sİstemi", EnerjiSa'nın yeni teknolojisi nedeniyle bu termik santralde bulunmayacak. Zehirli gazların deşajı soğtma kulesinde yapılacak.

 

DHA

Okay ÜSTÜNDAĞ

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.