• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %19:55 1.079,58
  • YUAN %
  • BTC %0.5065 316636,00
  • ETH %-0.11103 23725,00

Kozmetiğe Yılda Kişi Başına 30 Dolar Harcanıyor

Dünyanın en önemli kozmetik fuarlarından biri olan BeautyEurasia 2016, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlendi.

İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuarın açılışını, İtalya'nın İstanbul Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Kozmetik Tanıtım Grubu Başkan Yardımcısı Ersin Tari, ITE Grup Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Turkey Genel Müdürü Burcu Başer ve ITE Turkey Hızlı Tüketim & Enerji Grup Direktörü Atilla Marangozoğlu kurdela keserek gerçekleştirdi. 


BeautyEurasia 2016'ya, Almanya, Bulgaristan, İtalya, Kore, Tayvan ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin de bulunduğu 36 ülkeden 420 firma katılması sebebiyle Avrasya'nın en büyük kozmetik fuarı olma özelliğini taşıyor.


 

Fuar 23 Nisan Cumartesi günü akşamına kadar açık olacaktır. Fuara, 105 ülkeden 12 bin ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. Açılışta yapılan konuşmalarda, 2015 yılında kozmetik sektörü ihracatının 1.2 milyar dolar olarak gerçekleştiği vurgulanarak, Türkiye'nin ihracatında ise İran'ın ağırlığının arttığı dile getirildi. Türkiye'nin İran'a en çok saç ürünleri, makyaj ve cilt bakım ürünleri ihraç ettiği belirtilerek, bir diğer canlı pazarın da Kuzey Afrika olduğu, buraya da tıraş ürünleri, deodorantlar ve renkli kozmetikler ihraç edildiği kaydedildi.


TÜRKİYE'DE KİŞİ BAŞINA DÜŞEN YILLIK KOZMETİK HARCAMASI 30 DOLAR 


Konuşmalarda, Türkiye'de kozmetik sektörünün 8 milyar liralık hacme sahip olduğu dile getirilerek, kişi başına düşen kozmetik harcamasının da 30 dolar düzeyinde olduğu ifade edildi. Ayrıca, Türk kozmetik sektörünün 3 yıl içerisinde 13 milyar lira hacme ulaşmasının beklendiği dile getirildi.


DHA

Özlem KASAP

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.