• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %08:45 801,58
  • YUAN %
  • BTC %4.51432 508304,00
  • ETH %3.89289 33512,00

Büyükanne Maaş Başvurusu Detayları | Büyükanne Maaşı Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı, torununa bakan büyükannelerin maaş alması ile ilgili projeyi imzaladı. Hayat geçecek proje de, ne zaman ve nasıl başvuru yapacakları, hangi evrakların gerekli oldukları ile ilgili sorulan netleşmeye başladı.

Hayata geçirilecek olan “Torununa bakan büyükannalerin maaş alması” projesinin detayları netleşmeye başladı. Torununa bakan büyükannelere verilecek maaş tutarı, asgari ücretin yüzde 30’u yani 425 TL verileceği kararlaştırıldı. Peki bu maaşı almak için ne gibi şartlar aranıyor? Başvuru nasıl ve ne zaman yapılıyor?  

1 yıl süreyle karşılıksız maddi destek verilmesi ile ilgili ÇSGB’nin çalışan annelerin çocuklarına bakan büyükanne maaşı için yapılan başvurular aşağıdaki linkten sorgulanabilecek.

Büyükanne Maaşı Sorgulama Ekranı

 

Büyükanne Maaşı Almak İçin Gerekli Olan Şartlar?

Torununa bakan büyükanne maaş alması için öncelikle gelirinin 2 asgari ücretten daha az olması ve ailenin toplam gelirinin ise 3 asgari ücretten fazla olmaması kriteri aranıyor. Bu sayede geliri düşük ailelerin yararlanması hedefleniyor. Torunun da 6 aylık ile 1 yaş arasında olması şartı koşuluyor.  Ayrıca annenin asgari 1 yıllık geriye dönük sigortalı olması aranıyor.

 

 

Büyükanne Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Büyükanne maaş başvurusu SGK İl Müdürlükleri’nden ve Çalışma Bakanlığı‘nın resmi internet sitesinden yapılabilmektedir. 

 

Maaşlar Ne Zaman Verilmeye Başlanacak?

Torununa bakan büyükanne projesinin Mart ayında fiilen uygulaya başlayacağını dile getiren Bakan Müezzinoğlu, “Büyükanne Projesi bugün dünyada ilk defa uygulanan proje bazlı da olsa uygulamaya sokulan bir proje olacak ve bakanlıklarımıza ve paydaşlarımıza ait bir proje olmuş olacak. O nedenle paydaşlarımıza da değerli bakanımıza da teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte bu protokolden sonra bu ay talepleri alacağız. Bu talepleri ay sonuna kadar değerlendirmesini yaptıktan sonra Mart ayı itibariyle projenin fiilen uygulamasına geçeceğiz. Burada öncelikle aile seçiminde veya büyükanne seçiminde çok detaya gitmeyen temel kriterlerimiz olacak. Bunlardan birincisi doğum yapmış annenin asgari 1 yıllık geriye dönük sigortalı olmasını arayacağız. Ondan sonra doğum yapmış çocuğunun ilk 1 yaşının içinde olması lazım bu 1 yılı görelim. Zaten ilk 6 ayda yasal farklı hakları var.” dedi.

 

Proje İçin Seçilen Pilot İller 

Hayata geçecek olan bu proje tüm Türkiye’yi kapsamıyor. Seçilen pilot iller şu şekilde;  İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep olarak belirlendi. Bu illerde proje 1 yıl boyunca geçerli olacak. 
 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.