• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %03:28 1.079,08
  • YUAN %
  • BTC %-1.02309 317177,00
  • ETH %-0.9831 23866,00

ÖTV’de Yeni Düzenleme | Beyaz Eşyadan ÖTV Ne Zamana Kadar Alınmayacak?

Bakanlar Kurulu, buzdolabı, klima, fırın gibi beyaz eşya ve bazı elektrikli ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi'ni (ÖTV) Nisan ayının sonuna kadar sıfırladı. Öte yandan yat, tekne gibi küçük deniz araçlarından da ÖTV alınmamasına ve konutta da KDV'ye düzenleme getirildi.

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre beyaz eşya olarak bilinen buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge, termosifon, klima ve bazı elektrikli küçük ev aletlerinden yüzde 6.7 oranında alınan özel tüketim vergisini 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Özellikle yeni evleneneler ve evini yenileyecek olanlar için yaratılan yeni fırsatla satışların yüzde 20 civarında artacağı tahmin ediliyor.

 

Hangi Beyaz Eşya Ürünlerinden ÖTV Alınmayacak?

Yeni kararına göre, ÖTV kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan ve klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıdave meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV’yi 30 Nisan’a kadar alınmayacak

 

Yat ve Teknelerden de ÖTV Alınmayacak

Aynı kararda mobilya ürünlerine uygulanan yüzde 18 KDV de yüzde yüzde 8’e indirildi. Bakanlar Kurulu ayrıca gross tonilatoyu geçmeyen gezinti gemileri, yatlar, kotralar ve teknelerden alınan ÖTV’yi herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfırladı.

 

Konutta KDV Düzenlemesine Gidildi

Aynı karar kapsamında, yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamutarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL – 1,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 KDV uygulanması hüküm altına alındı

Bu kapsamda, metrekare vergi değeri 1,000 TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak. Yapı ruhsatı 1 Ocak’tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri 1,000 TL ile 2,000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2,000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak. 10 puanlık bu vergi indirimi 30 Eylül 2017’e  kadar geçerli olacak.

DHA

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.