Ukrayna’dan 1 Milyon Turist Bekleniyor

Ukrayna temasları için Kiev'de bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, burada gerçekleşen ve turizm fuarında yaptığı konuşmada, bu sene Ukraynalı turist sayısını 1 milyon seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ukrayna düzenlenen ve ülkenin en önemli seyahat fuarı olan '22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda bulunan Türkiye standını ziyaret eden  Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal,  buırada yaptığı konuşmada Ukraynalı turist sayısını 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.


Bu sene Antalya'da düzenlenecek olan EXPO'ya Ukrayna'nın katılımıyla ilgili gerekli imzanın atıldığını da belirten Bakan Ünal, 2016 yılında Ukrayna ile ilişkilerde daha farklı ve daha yoğun bir yıl olarak geçeceğini belirtti.  Bakan Ünal konuşmasına, Ukrayna ile Türkiye arasında son dönemlerde olumlu yönde gelişen ilişkinin bu sene özellikle turizm alanında zirveye ulaşacağını, ülkemize gelen Ukraynalı turistlere Türkiye'nin misafirperverliğini sunmak istediğimi dile getirdi. Ukrayna'nın bizim için sadece bir komşu ülke değil, yüksek düzeyli stratejik işbirliği ortağımız olduğunu  ve 2016 yılı içerisinde üst düzey temasların da gerçekleşeceğini belirtti. 


Osmanlı askerinin Galiçya'ya gelişinin bu sene 100'üncü yılını anacağız


Bakan Ünal:

"İki ülke arasındaki havayolu taşımacılığının son derece gelişmiş durumda olması sevindiricidir.  Bugün THY, Ukrayna'ya 7'nci noktasını İvano-Frankivsk ile açıyor. Bu 7'nci noktanın, bizim için özel bir önemi var.  Bu bölge, bu sene Osmanlı askerinin Galiçya'ya gelişinin, 100'üncü yılını anacağımız, Galiçya Bölgesi ve İvano-Frankivsk, bizim 10 bin kadar şehidimizin bulunduğu, şehitliklerimizin bulunduğu bir bölge."

 

"Ülkemiz, turizm alanında Ukrayna'da oldukça sağlam bir pozisyona sahiptir. Ukrayna'nın en önemli turizm etkinliği olan 22. Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın,  3'te 2'si Türkiye ile doğrudan alakalıdır. Ülkemizden gelen turizmcilere de ben bu anlamda teşekkür ediyorum. Ayrıca, buradan ülkemize yönelik olarak turist gönderilmesi konusunda büyük emek sarf eden tur operatörlerine de teşekkür ediyorum. İki ülke arasındaki turizm ilişkileri, son yıllarda büyük bir hız kazandı. Bunun temelinde Ukrayna halkında olan Türkiye sevgisinin olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ukrayna'daki ekonomik krize rağmen, geçen sene ülkemize gelen ziyaretçi sayısında, yüzde 7,5 artış oldu. İnşallah bu sene Ukrayna'dan Türkiye'ye gelen 700 bin turist rakamını, 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz."

 

"Bundan bir kaç gün önce güzel bir gelişme daha oldu. Bu sene 23 Nisan'da başlayacak olan Antalya EXPO'ya katılma konusunda Ukrayna gerekli imzayı atmış bulunuyor. Antalya EXPO aslında şu anda dünyanın içinde bulunduğu durum açısından dünyaya iki güzel mesaj veriyor. Antalya EXPO'nun ana teması Çiçek ve Çocuk. Çiçek insanoğlunun sevgisini, zarafetini ve doğaya, çevreye olan duyarlılığını sembolize ediyor. Çocuk ise geleceğimizi, masumiyeti, iyiliği ve bizim ortak kültürel, tarihi ve insani mirasımızı temsil ediyor.Bugün insanlığın ihtiyaç duyduğu en temel şey kalbindeki iyilik duygusunu muhafaza etmektir."


"Ukrayna halkının ülkemize sevgisini gösteren küçük bir yarışma yaptık. 'Türkiye'de Gülen Ukraynalı' isminde bir yarışma ile Ukrayna halkının zaten var olan iyimserliğini, ülkemizde geçirdiği süre boyunca da, gülümsemesi ile taçlandırdık. Ukraynalı turistler arasında yapılan yarışma ile seçilen 3 fotoğraftan da göreceğiniz üzere, ülkemiz misafirlerimizi gülümseten bir ülkedir. Biz, Ukrayna ve Türkiye olarak iyimserliğimizi, cesaretimizi, kalbimizdeki iyilik duygusunu kaybetmeden yolumuza devam edeceğiz. İyimserliği ve gülümsemeyi içselleştiren Ukrayna halkı gibi her şeyin iyi olacağına olan inancımızı kaybetmeyeceğiz."

 

DHA

N.Metin SUN

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.