• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %16:30 493,60
  • YUAN %
  • BTC %-2.34481 366541,00
  • ETH %-3.77671 25484,00

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı

Merkez bankası beklenmedik bir şekilde faiz arttırımı kararı aldı. Bu kararın ardından dolar 3 kuruş gerileyerek 3,37 lirayı gördü. Ancak bir süre sonra yeniden artışa geçmeye başladı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklenmedik bir karar alındı. Politika faizi ve faiz koridorunun üst bandlarını yükselterek çifte faiz artışı yaptı. Merkez Bankası’nın çifte faiz artışının ardından dolar üç kuruş birden düşerek 3.37 liraya kadar geriledi. Ancak doların bu düşüşü fazla sürmedi ve kısa bir süre sonra tekrar artmaya başladı. 

 

Marjinal Fonlama Oranı Yüzde 8.5’e Yükseltildi

PPK’nın ardından yapılan açıklamada, “Marjinal fonlama oranı yüzde 8.25’ten yüzde 8.5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7.5’ten yüzde 8’e yükseltildi” denildi.

 

Merkez Bankası Dövizde Zorunlu Karşılıkları İndirdi

Merkez Bankası dövizde zorunlu karşılıkları 0.50 puan indirerek, sisteme döviz likiditasi sağladı.
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır” dedi.

 

Merkez Bankası Reeskont Kredileri İçin Aldığı Karar

Merkez Bankası reeskont kredileri için aldığı kararı şu şekilde açıkladı “31 Aralık 2016 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri için; azami 31 Mart 2017 tarihine kadar vade uzatılabilmesine, vade uzatımı imkânının kullanılmayıp kredinin vadesinde ödenmesi halinde, kredi geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine ve bu işlemlerde geri ödeme tarihindeki Bankamız döviz alış kurunun kullanılmasına olanak tanınmasına karar verilmiştir.”

DHA

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.