İstanbul’da IŞİD Örgüt Üyesi 2 Canlı Bomba Yakalandı

Bugün İstanbul'da Tacikistan ve Özbekistan uyruklu 2 IŞİD üyesi canlı bomba ve onlara yardım ve yataklık eden 5 kişi, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. İki örgüt üyesi tutuklandı.

Geçtiğimiz ay Türkiye’ye giriş yapan Tacikistan ve Özbekistan uyruklu iki kişi uzun süren takip ve incelemenin sonunda, canlı bomba oldukları tespit edilince Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Yakalanan 2 canlı bombanın yanı sıra onlara yardım ve yataklık eden yabancı uyruklu 5 kişi de emniyete götürüldü. Emniyetteki işlemlerinin ardından 2 canlı bomba tutuklanırken, diğer 5 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Bu operasyonun devamında, baskının yapıldığı evde Suriye’deki savaş bölgelerine gitmek için hazırlık yapan yabancı uyruklu 36 kişiyi gözaltına aldı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler, sınırdışı edilmek üzere İstanbul Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gönderildi.

Yapılan operasyonda yakalanan IŞİD’li canlı bombaların, Özbekistan uyruklu ‘Bunyod’ kod adlı Aziz Jon Bekraev ile Türkmenistan uyruklu ‘Zubeyr’ kod adlı Nevruz Ravud Kasımov’u olduğu belirlendi. Eylemde teröristlere yardım etmek amacıyla yurda girdiği iddia edilen Azerbaycan uyruklu R.I. ve O.M., Özbekistan uyruklu B.M. ve T.H. ve N.İ. de bir başka adreste yakalanarak gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda dijital bellekler ele geçirildi. 

 

 

Eylem Planlarına Erişildi

2’si canlı bomba olmak üzere yakalanan 7 kişi sorgulanmak üzere Vatan Caddesi’nde bulunan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Şüphelilerin terör örgütü IŞİD adına Suriye’deki savaş bölgelerinde bulundukları tespit edildi. Bilişim uzmanı ekipleri ele geçirilen dijital belleklerde yaptığı incelemede canlı bombaların saldırı hedeflerine ilişkin bilgilere ulaştı. 

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.