Bozcaada Kampanyasına Yoğun İlgi

Kuzey Ege Denizi'ndeki turizm cenneti Bozcaada'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sulubahçe ve Habbele Koyları'nı kiralamak için başlatılan çalışma tepkiye yol açtı. Sosyal medya sitesi Twitter üzerinden açılan "#bozcaadabizim" etiketi yoğun ilgi gördü. Birçok ünlü isim ihalenin açılmasına tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çanakkale’nin turizm cenneti Bozcaada’da  Sulubahçe ve Habbele Koyları’nı işletmelere kiralamak amacıyla 22 Kasım tarihinde ihaleye açma çalışmasına tepki olarak Twitter’da dün başlatılan ‘#bozcaadabizim’ hastagli açılan kampanya TT listesinde Türkiye’de 1., dünya gündeminde ise 4. sırada bulundu. 

İhale çalışmasına ilk tepki Bozcaada’nın CHP’li Belediye Başkanı Hakan Can YIlmaz’dan geldi ve Başkan Yılmaz’ın çağrısıyla birlikte imza kampanyası ve Twitter’da #bozcaadabizim etiketiyle kampanya başlatıldı. Twitter’da başlatılan kampanyada 52 bine yakın Tweet atıldı. Sosyal medya uzmanları, yaz aylarında 10 binleri bulan nüfusun kış aylarında, 1000 kişinin altına düştüğü adada yaşayan halkın başlattığı kampanyanın reklamsız ve bütçesiz Türkiye ve Dünya gündemine oturması büyük başarı yorumlarında bulundu.

 

Ünlü İsimler Kamanyaya Destek Verdi

Çınaraltı Kafe’den yönetilen kampanyaya birçok ünlü sanatçı, sporcu, gazeteci ve yazar da destek verdi. Ada aşığı İlhan Şeşen, dün İnstagram da ‘Bağlar’ adlı kendi eserini gitarla çalarak tepki gösterdi ve ardından, “Bu şarkıyı Bozcaada için yazmıştım. Boşuna mı yazmışım? Duydum ki kıyılar ihale ile satışa çıkıyormuş. Bir tek ricam var, lütfen yapmayın” ifadelerini kullandı. Ayrıca Hazım Körmükçü, Yurdaer Okur, Metin Serezli gibi ünlüler de videolu mesajla tepkilerini dile getirdi. Ata Demirer, Ceylan Ertem, Feridun Düzağaç, Çağan Irmak, Çağla Şikel, Pascal Nouma, Sedef Avcı, Mesut Yar, Murat Güloğlu, Farah Zeynep Abdullah, gibi onlarca ünlü isim #bozcaadabizim kampanyasına paylaşımları ile destek oldu. Twitter’da birçok siyasi isim de destek verdi. İnstagram da ise kısa sürede 13 binin üzerinde paylaşım oldu. 

 

   

 

Çevre Bakanlığından Açıklama

Medyada Bozcaada koylarının ihale çıkarılacak olmasına ilişkin haberleri yer almaya devam ederken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında bozcaada kıyıları ile ilgili çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu alan 1. ve 3. derece doğal sit alanı içerisinde yer almaktadır. Bakanlığımız (Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü) tarafından kiralama ihalesi yapılacak söz konusu alanda hiçbir şekilde yapılaşmaya izin verilmeyecektir. Bahsi geçen alan kıyı alanı olup, tüm halkın kullanımına açıktır” denildi.

 

Bakanlığın Açıklamasına Bozcaada Forumundan Yanıt Gecikmedi

Bakanlığın bu açıklamasına Bozcaada Forum da cevaben bir açıklama yayınladı. Bozcaada Forum’un açıklaması ise şöyle:

“Bakanlığın yaptığı açıklamada herhangi bir yapılaşma olmayacağı garanti verilmesi her ne kadar olumlu gibi görülse de Bozcaadalılar bu koyların şezlonglara, şemsiyelere, işletmelere verilmesini istemiyorlar. Bugüne dek bakir kalan koylarının bu haliyle kalmasını istiyorlar. Bozcaadalılar kimseyi hırpalamadan bu isteklerini sunarken, bakir kumsalları hoyratça talan edecek bu ihalelere tüm kesimden insanlarıyla karşı çıkıyorlar. Biz, bu ihaleye karşı çıkarken ki argümanlarımızı da tane tane basın açıklamasında ve imza kampanyasında belirttik. Ada halkının giderilmesi gereken birçok sıkıntısı varken, ada halkı yok sayılarak bakir koyların işletilmek üzere ihaleye çıkarılması ada gerçeklerinden ve beklentilerden çok uzak kalmaktadır. Bozcaada bugünlere şezlonglarla, tesislerle değil; bağları, bakirliği, kendine has kimliği, ziyarete gelen turistlerin bagajlarında taşıdığı şemsiyesi, sepeti ile geldi. Bu özellikleriyle Avrupa’nın en iyileri arasında oldu. Bu farkıyla tüm turizm yerleri farklı arayışlara girerken Bozcaada kendi özelliğini, duruşunu bozmadı. Tarihini, kültürünü, yapısını ve en önemlisi bakirliğini korudu. Bozcaada’nın şartları, kapasitesi, ekmeği, suyu, çöpü, sandalye sayısı ve kısaca her şeyi sınırlı. Çünkü unutulmamalı, burası bir ada. Bozcaada ana karadaki herhangi bir yerden farklı olarak değerlendirilmeli. Şartlar ona göre belirlenmeli. Bakanlık bunu göz ardı etmemeli ve ihaleyi iptal etmelidir.”

DHA

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.