• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %07:20 782,63
  • YUAN %
  • BTC %-0.24425 678719,00
  • ETH %2.40731 59838,00

Vergi Borcu Yapılandırma İçin Son Tarih 31 Ekim 2016

Vergi borcu olan milyonlarca vatandaşı ilgilendiren vergi borcu yapılandırması için son tarih 31 Ekim 2016 olarak belirlendi. Peki vergi borcu nasıl yapılandırılır? Başvuru için neler gereklidir? Vergi borcunuzu nasıl öğrenebilirsiniz?

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin ilgili maddeler uyarınca yürürlüğe giren kanun ile vergi borcu olan milyonlarca vatandaşın, vergi borçlarını yapılandırma fırsatı 31 Ekim 2016’da sona eriyor. Bazı borçların silinmesi, cezaya giren vergi borçlarındaki cezaların silinmesi ve vergi borçlarının taksite bağlanması gibi kolaylıklar sağlanan vergi yapılandırması için Gelirler İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2 dakika süren alttaki videoyu, vergisini yapılandırmak isteyen tüm kişilerin izlemesini öneriyoruz.

VERGİ BORCUNUZU YAPILANDIRMAK İÇİN BAŞVURU

Öncelikle vergi borcunuz olup olmadığını öğrenmek için https://intvrg.gib.gov.tr/index.jsp?gn=tc6736basvuru linkinden GİB’in sayfasında giriş yapmalısınız. Burada karşınıza çıkan formda ilgili alanları doldurduğunuzda Gelirler İdaresi Başkanlığı sayfasından herhangi bir vergi borcunuz olup olmadığını görebiliyorsunuz. 

Şayet borcunuz varsa; hangi borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız onları seçip “6552 sayılı Kanunun 73 üncü maddesi kapsamında ödemeleri devam eden borçlarımın 6736 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yapılandırılmasını talep ediyorum” ve hemen altındaki “Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla yargı kararı ile kesinleştiği halde tarafıma tebligatı yapılmayan veya bu Kanunun yayımlandığı tarihten başvuru süresinin son gününe kadar tarafıma tebligatı yapılan Vergi Mahkemesi/Bölge İdare Mahkemesi/Danıştay Kararına Göre Vergi/Ceza İhbarnamesine konu borçlarımın vade tarihinin bu Kanunun yayım tarihi olacağını kabul ediyorum” alanlarını işaretleyip, borcunuzu kaç taksit olarak yapılandırmak istiyorsanız seçerek onayladığınızda geriye dönük seçilen bu vergi borcunu yapılandırmış oluyorsunuz.

VERGİ YAPILANDIRMASI HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR?

Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve uygulanan zamlar, gümrük vergileri, trafik cezası, askerlik parası, müfus cezası, seçim cezası, HGS kaçak geçiş ücretleri, Her türlü vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri ve zamları, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi borçları, SGK ve belediyelere borçlar düzenleme kapsamında yer alıyor.

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.