Sakarya’da Bir Sokak Karantinaya Alındı

Sakarya'da inşaatta bulduğu metal ile oynayan ve daha sonra evine götüren 16 yaşındaki çocuğun bir süre sonra vücudunda lekeler oluşmaya başması üzerinde hastaneye götürüldü. Evde yapılan incelemeler ve ölçümler sonrasında radyoaktif kaynak tespit edildiği ancak kişilere bulaşmadığı açıklandı.

Sakarya‘nın Arifiye İlçesi’nde 16 yaşındaki  Eyüp B., inşaat alanında bulduğu metal parçayla oynadıktan sonra metali de alarak evine gitti. Çocukta bir süre sonra mide bulantısı ve vücudunda morluklar çıkmaya başladı. Ailesi Eyüp’ü ertesi gün hasteneye götürdü. Hastanede mide bulantısını önlemek için iğne yapıldı ve geri gönderildi. Ancak 16 yaşındaki çocuğun lekeleri artınca aile bu sefer Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi’ne getirildi. Eyüp B.’yi muayene eden doktorlar radyasyondan şüphelenince, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne (AFAD) haber verildi.

Radyasyon Şüpesi İle Sokak Boşaltıldı

AFAD ekipleri, ailenin bulunduğu sokağı boşaltı ve vatandaşlara maske dağıtıldı. Ayrıca  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi’nin çocuk bölümüne girişler yasaklandı. Gelen hastalar başka hatanelere yönlendirildi. 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu: “Sakarya’da radyoaktif madde tespit edildi”

Türkiye Atam Enerjisi Kurumu’nun incelemesi sonrası yaptığı açıklamada, Bölgede ölçümler sürmektedir. Sakarya’da radyoaktif kaynak tespit edildi. Kişilere radyoaktif bulaşma söz konusu değil” denildi.

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.