• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %16:35 1.034,56
  • YUAN %
  • BTC %2.72698 443458,00
  • ETH %4.51657 34370,00

Kredi Borcu Olan Kişi Başka Bankadan Kredi Çekebilir Mi?

Eğer kredi borcu taksitleri zamanında ve düzenli bir şekilde ödeniyorsa, diğer bankalar için bir sorun teşkil olmaz ve yeni bir kredi alınabilir. Bunun içinde KKB sorgusu olumlu olması gerekir. Yani kredi notunuz yüksek ise, başka birçok farklı bankadan kredi başvurusu yapabilir ve limitinizi sorgulatabilirsiniz.

Kredi borcu olan kişi kredi alabilir mi sorusuna ise, eğer yine düzenli bir şekilde borcunuzu ödüyorsanız, aynı bankadan farklı bir kredi başvurusunda da bulunabilirsiniz. Bu sizin gelirinize göre tekrar hesaplanır ve ödeme durumunuza göre de belli bir limit üzerinden kredi verilebilir. 

Bunların aksine eğer bankaya borucunuzu düzenli ödemiyorsanız, takibe alınma veya kara listeye girme gibi bir sorun yaşadıysanız size bankalar kredi vermeyebilir. Bunun için yine kredi notunuza bakılır, kredi notu bulunduğunuz bankadan değil, TC kimlik numaranızın üzerine yansıtılan kredi kayıt bürosundan sorgulanan bir işlemdir bu yüzden tüm bankalar sizin ödeme düzeyinizi görebilir ve hesaplayabilir. Her bankanın belli başlı bir kredi notu aralığı bulunmaktadır. Eğer o kredi aralığındaysanız size kredi onayı olumlu bir şekilde çıkacaktır. 

Kredi Borcu Olan Kişi İhtiyaç Kredisi Çekebilir Mi?

Birçok banka müşterisi bilinçli olarak kredi kartını kullanmamaktadırlar. Hal böyle olunca da haklarını tanımadığı için kredi borçları konusunda ne tür bir işlem yapacağını bilemeyebilirler. Kredi borcu olan bir kişi ihtiyaç kredisi alabilir mi sorusuna birçok kişinin aklında bulunmaktadır. Bankaların her ne kadar kara listeye girmiş veya kredi notu düşük kişilere kredi imkanı vermese de bazı belli başlı durumlar bulunmaktadır. Yani bazı kredi onayları için sizin maaş gelirinize ve ödeme durumunuza bakılır. Her ne kadar başka bankaya borcunuz olsa da maaş bordronuz da bulunan rakam üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapılabilir. Bu nedenle de borcunuz olmasına rağmen ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Fakat bunda da kredi notunun önemi, ihtiyaç kredisi alınırken limitin belirlenmesine yarar. Çıkıp çıkmayacağı, maaşınıza göre belirlense de alacağınız kredi limitinin yüksek seviyelerde olması için yine de kredi notunuzun yüksek olması ve banka kariyeriniz de düzenli ödemelerinize sahip olmanız gerekmektedir. Sadece banka için değil adınıza ait olan tüm faturalar, aboneliklerinde düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.