• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %16:10 559,88
  • YUAN %
  • BTC %4.60754 608027,00
  • ETH %2.42324 39955,00

Konut Kredisi (Mortgage) Nedir, Avantajları Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyenlerin ve özellikle de kiracıların başvurduğu kredilerden olan konut kredisi pek çok banka tarafından sunuluyor. Ev almak isteyen kişilere düzenli aralıklarla ödeme kolaylığı sunan bankalardan alınan yüklü miktardaki krediler kişileri korkutuyor olsa da bir ev sahibi olmanın avantajını yaşatıyor. Konut kredisinin (Mortgage) diğer avantajları ise şunlar:

Uzun Vadeli Ödeme Seçenekleri

Konut kredisi almak için herhangi bir bankaya başvurduğunuzda sizler için detaylı bir ödeme planı hazırlanabiliyor. Kısa sürelerde çok büyük meblağlar ödemek zorunda kalmadan sadece kira paranızı öder gibi ev sahibi olmanıza imkân tanıyan bu kredi, en az 3 aylık en fazla ise 360 aylık ödeme dilimleri sunabiliyor. Kredi alan kişilerin büyük bir kısmına sunulan 120 aylık vade seçeneği ise orta halli bir ev almak isteyen ve orta gelirli olan aileler için ideal oluyor. 

Düşük Miktarlı Ödeme İmkânı

Konut kredisi (Mortgage) alacak olan kişilere bankalar tarafından sunulan kolaylıklardan biri de düşük miktarlı ödeme tabloları oluyor. Kişiler uzun vadeli seçeneklerden birini tercih ettikleri takdirde 350-400 TL gibi aylık ödemelerle ev sahibi olabiliyorlar. Bu durum maddi açıdan ailelerin rahat bir şekilde ödeme yapabilmesini sağladığı gibi bütçeyi fazla zorlamadığı için de diğer ihtiyaçları engellemiyor. 

Faiz Oranı Düşük Kredi

Araç kredisi, ihtiyaç kredisi ya da diğer krediler içerisinde en az faiz oranına sahip olan kredi türü konut kredisi oluyor. Kişiler konut kredilerini bütün bankalarda sabit olan ‘’Mortgage Kredisi’’ adı altında aldıklarında sabit faiz oranları ile kredi almış oluyorlar. Yani hangi bankaya giderlerse gitsinler faiz oranları her bankada aynı olduğu için ‘’Mortgage Kredisi’’ başvurusu için banka faiz oranlarını karşılaştırma gibi bir zahmete girmemiş olacaklar.

 

 

Tek Yere Borçlanma

Ev fiyatlarının yüksek olması kişileri maddi açıdan zorlayan durumlardan biri oluyor. Kişiler ev almak istediklerinde bankaları tercih etmedikleri takdirde çevrelerinden borç isteme durumu ile karşı karşıya kalıyorlar. Sadece banka yerine birkaç kişiye birden borçlanma durumu doğuran konut fiyatları ise kişilerin tek bir yere borç ödemek yerine farklı farklı yerlere borç ödemek zorunda kalmasına neden oluyor. Birkaç parçaya bölünmek zorunda kalan kişiler bu borçları daha uzun sürede ödeyemedikleri gibi alacaklıların baskısı altında da kalabiliyor.

Ev Sahibi Olmak

Konut kredisi alan kişiler kira öder gibi ev sahibi olabilme imkanını yakalıyor. Özellikle ev ev gezmek zorunda kalan, kira sözleşmeleri yaparak uygun kiralık daire arayışı içerisine giren kişiler bu gibi sorunlardan kurtulmuş oluyor. Konut kredisi sayesine pek çok insan kira kira gezme derdinden kurtulmuş oluyor. 

Borç Yapılandırma İmkanı

Konut kredisi alan kişiler ödeme yaptıkları zaman içerisinde bankaların sunmuş olduğu borç yapılandırma hizmetinden de yararlanabiliyorlar. Bu sayede borçlarını daha düşük faizli ve daha uzun vadeli seçeneklerle ödeyebiliyorlar. Borç yapılandırma imkanının da bulunduğu konut kredileri diğer kredi seçeneklerine göre daha avantajlı olmayı başarıyor. 

 

Konut Değeriniz Belli Olur

Konut kredisi alacak kişiler bankalara başvurduğunda alınacak olan evin değerinin belirlenmesi amacıyla ekspertiz raporunun hazırlanması gerekmektedir. Bu rapor evin piyasa değerinin ne kadar olduğunu öğrenmeyi kolaylaştırdığı gibi kişilerin yüksek fiyatlara ev sahibi olmak yerine ederine göre ev sahibi olmalarını sağlamaktadır. Piyasa değeri düşük olan evleri yüksek fiyatlara almaktan kurtulan kişiler bu sayede ev seçimlerinde daha dikkatli olabilmektedir.

Taksitlerde Sabitlik

Her ay düzenli olarak ödeme yapması gereken konut kredisi sahipleri sürekli değişen faiz oranlarından etkilenmezler. Yani %0,89 oranında faiz ile anlaşma yaparak konut kredisi alan birine faiz oranları arttığında %0,91 oranında faiz uygulanmaz. Anlaşması %0,89 ise faiz fiyatlarından etkilenmeden anlaştığı kadarını öder. 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.