• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %23:59 1.038,51
  • YUAN %
  • BTC %2.7694 443335,00
  • ETH %3.96442 35557,00

Kredilere ve Kredi Kartı Taksit Sayılarına Yeni Düzenlemeler Geliyor

Bankacılık mevzuatında yapılacak yeni değişikliklerle kredi kartı taksit sayısı 12'ye çıkartılıyor. Kredi kartı borcu olanlara yapılandırma geliyor. Kredi kartıyla taksitli cep telefonu alınabiliyor. 2016 kredi ve kredi kartı düzenlemelerinin tamamını haberin devamında bulabilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Toplatısı’nda kredi kartları ve tüketici kredilerinde yapılacak değişikliklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Binalı Yıldırım’ın basın mensuplarına yaptığı açıklarda kısa sürede yürürlüğe girmesi beklenen kararlara göre artık kredi kartı taksik sayısı en fazla 9 yerine 12 ay olacak. Kredi kartı borcu bulunanların borç yapılandırması bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar çıkartılacak. En düşük kredi kartı limiti 5.200 TL olacak. Kredi kartları ve tüketici kredilerinde yapılacak diğer değişiklikler ise şu şekilde olacak.

KREDİ KARTLARINDA YAPILAN YENİ DÜZENLEMELER

– Asgari ücretin 1.300 TL olması nedeniyle vatandaşlar da en fazla maaşının 4 katına kadar limiti olan kredi kartı sahip olabildiğinden, asgari ücret alan bir vatandaşa en fazla 5.200 TL limitli kredi kartı verilecek. Bazı gazetelerde en düşük kredi kartı limitinin 5.200 TL olacağı belirtiliyor fakat Binali Yıldırım’ın açıklamalarında “kredi kartı limitlerinin en az 5.200 TL olması” gibi bir cümle yok. Burada asgari ücret üzerinde yapılan değişiklik nedeniyle maksimum kredi kartı limitinin 4.000 TL’den 5.200 TL’ye çıkacağı belirtiliyor.

– Kredi kartı borcu olan kişilere bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 72 aylık bir yapılandırma getiriliyor. 

– Kredi kartıyla yapılan alışverişlerin taksit sayısı (belirli ürünler haricinde) 9’dan 12’ye çıkartılıyor.

– Beyaz eşya dışında kalan elektrik – elektronik eşyalar ve bilgisayar ürünlerindeki azami taksit sayısı 9’dan 6’ya düşürülecek. Beyaz eşyalarda ise taksit sayısı 9’dan 12′ ye yükseltilecek.

– Şirkete ait kredi kartlarıyla yapılan tüm alışverişler 9 aydan 12 aya çıkarılıyor.

– Havayolu, sağlık, konaklama, taşımacılık gibi sektörlerde 9 ay sınırı aynen devam ediyor.

– Market alışverişlerinde kredi kartına 4 taksit imkanı sağlanacak.

– Akaryakıt, gıda, yurtdışı alışverişleri, alkol, kozmetik ve ofis malzemesi alışverişleri taksit yasağına tabi tutulacak..

CEP TELEFONLARINA KREDİ KARTINA TAKSİT

– Başbakan Binali Yıldırım’ın konu ile ilgili yaptığı açıklamalar arasında kredi kartı ile cep telefonu alımında taksit yeniden geliyor mu? sorusuna dair net bir açıklama yok. Fakat Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin CNN yayınında yaptığı açıklamada, sadece yerli üretim cep telefonlarını kapsayan ve en fazla 6 ay vadeli olmak üzere kredi kartıyla alışveriş imkanı sunulacağını belirtti.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE YENİ DÜZENLEME

– Tüketici kredilerinde yapılacan düzenleme ile azami 36 ay olan olan kredi vade sayısı 48’e yükseltiliyor.

KONUT KREDİSİNDE YENİ DÜZENLEME

– Konut alımı için bankalardan kredi çekmek isteyen kişilere şimdiye dek konut bedelinin %75’ini kredi tutarı olarak verilebiliyordu. Yapılacak yeni değişikliklerle birlikte bu oran %80’e çıkartılıyor. Yani 100 bin liraya alacağınız evin daha önce 75 bin lirasını bankadan kredi olarak çekebilirken şimdi bu tutar 80 bine yükseltildi.

 

 

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.