• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %23:59 553,38
  • YUAN %
  • BTC %-0.6307 584431,00
  • ETH %2.00837 39409,00

Hisse Senedi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Sermaye sahibi şirketlerin sermayelerini temsil eden kanunen belirlenmiş kurallara uygun olarak çıkarılan senetlere hisse senedi denir. Hisse senetleri kişilere şirket üzerinden belirli haklar kazandırır.

Hisse senetleri kişilere şirket üzerinden belirli haklar kazandırır.Bu haklar genellikle kar payı, söz sahibi olma ve ortaklık gibi konu başlıklarından oluşur. Her şirket hisse senedi çıkaramaz. Hisse senedi çıkarabilen şirketler anonim şirket, sermayesi paylara bölünebilen komandit şirketler ve bazı özel faaliyet gösteren kuruluşlardır.

 

Anonim Şirketler ve Hisse Senetleri

Anonim Şirket; sermayesi 50.000 TL den başlayıp en az bir ortakla kurulabilen, şirket borçlarından sadece kendi mal varlığıyla sorumlu olan şirketlerdir. Sermaye halka açık olmayan anonim şirketlerde 100.000 TL olmak zorundadır.

Anonim şirketler, sermaye ihtiyaçlarını karşılamak istedikleri için hisse senedi çıkarırlar. Anonim şirketlerde hisse senedi; şirketler üzerinde oy hakkı, kardan pay alma hakkı ve şirketin yeniden hisse senedi çıkarma durumunda bu hisse senetlerinden ilk alma hakkı (rüçhen hakkı), bilgi edinme hakları kazandırır.

 

Komandit Şirketler ve Hisse Senetleri

Sermayesi paylara bölünmüş olan komandit şirketler hisse senedi çıkarabilir.

Komandit Şirket; en az 5 ortak tarafından kurulmuş, şirket borç ve alacaklarından ortaklardan bir ya da bir kaçıcının sorumlu olduğu ticaret faaliyeti gösteren şirketlerdir. Kanunda yazılı olarak belirtilen bir husus; bu şirket türünün hisse senetlerinin halka arz edilemeyeceğidir.

 

Kanuna Uygun Özel Kuruluşlar ve Hisse Senedi

Merkez Bankası, özel bankalar, bağlı ortaklıklar ve sigorta şirketleri de hisse senedi çıkarabilmektedir.

 

Hisse Senedi Alım – Satımı Yapan Aracı Kuruluşlar

Yatırımcılar yani şirket sahipleri hisse senetlerini satma konusunda uzman aracı kuruluşlardan yardım alırlar. Bu aracı şirketler Sermaye Piyasa Kurulundan, yetki belgesi almalıdır. Bu aracılık işlemleri belli fiyatlarla yapılmaktadır. Geçmiş yıllarda bu aracılık hizmetleri için alınan ücretler, kanunen belirlenmiş olmasına rağmen 2006’dan beri aracılık hizmetleri tarafların arasında belirlenmeye başlamıştır. Bankalar da bu aracılık hizmetlerini yürütürler.

 

Hisse Senetlerinde Kazanç

Hisse senetleri, kısa vadede kazanç sağlayabilecek bir yatırım aracı değildir. Hisse Senetleri; alan kişiye kar ve zarara ortak sağladığı için, uzun vadede kazanç sağlayabileceği gibi zarar da sağlayabilir. Bu durumlarda aracı firmaların yönlendirmeleri çok önemlidir.

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.