• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %09:13 557,05
  • YUAN %
  • BTC %-0.9124 601094,00
  • ETH %0.05734 40417,00

Altına Yatırım Yapma Yolları

Yüzyıllar boyunca altın, tüm dünyada zor bulunan bir maden olmuş ve milyonlarca insanı peşinen sürüklemiştir. Altın çıkarılan bölgeler özel rezerv bölgesidir ve birçok kişi tarafından ekonomik amaçlarla işlem görmektedir. Peki altına nasıl yatırım yapılır?

Altının Değerli Olma Sebebi

Piyasa değeri çok yüksek olan altın, belirli bölgelerde yer altından çıkarılır. Altının değerli olma sebebi basit ticaret mantığıyla zor bulunuyor olmasıdır. Kıt kaynakların daha değerli olduğu düşüncesinden yola çıkılırsa durum daha da netleşir. Yüzyıllar boyunca altın, tüm dünyada zor bulunan bir maden olmuş ve milyonlarca insanı peşinen sürüklemiştir. Altın çıkarılan bölgeler özel rezerv bölgesidir ve birçok kişi tarafından ekonomik amaçlarla işlem görmektedir. Bulunduğumuz yüzyıl içerisinde altın hem günlük kullanım hem de yatırım amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bir yatırım aracı olarak altın bazı dönemlerde değer kazanırken bazı dönemler değer kaybetmektedir. Altın piyasası da diğer yatırım araçları gibi birçok koşuldan etkilenmektedir.

 

Altına Yatırım Yapmak

Uzun yıllar boyunca kendi değerini kaybetmeyen altın, iyi bir yatırım aracı olma özelliği taşır. Günümüzde parasını altına çeviren ve kar etmek isteyen çok sayıda kişi vardır. Düşük değerdeyken satın alınır ve değeri yükseldiğinde bozdurularak ya da başka bir yere satılarak kar elde edilir. Bu az gramaj altın için çok fark getirmese de büyük oranlarda ciddi miktarda kar getirir. Kar elde etmek için altının değerinin düştüğü ve yükseldiği dönemlerin iyi takip edilmesi gerekir. Bu anlamda  altına yatırım yapmak doğru bir zamanlama olduğu sürece sonderece karlı olablilir. 

 

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yaparken iki seçeneğiniz vardır. Kendi belirlediğiniz güvenli bir yerde altınlarınızı biriktirebilirsiniz.  Evinize kasa temin edebilir ve burada beklemeye alabilirsiniz. İsteğe göre çeyrek, tam, gram, külçe olarak altınlarınızı alabilir ve değerlenmeye bırakabilirsiniz. Farklı ekonomik sebeplerden dolayı altının fiyatı düştüğünde birikim için uygu zamanı yakalamış olursunuz. Değerlendiğinde ise altınları bozdurarak kar elde etmek için ideal zamanı yakalarsınız. Bu kar elde etme biçiminde altınların güvenliği kritik noktadır. Aksi halde bütün yatırımınız boşa gidebilir.

İkinci yatırım ve altından kar etme yöntemi altınları bankaya yatırmaktır. Bazı banklar bunun için özel altın hesabı bulundurur. Bu hesaptan kullanarak altınlarınızın daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bankanın hesabınıza özel sağladığı bekletme avantajarını da kullanırsınız.

Üçüncü yatırım şekli ise Borsa ya da Forex gibi piyasalarda altın yatırımı yaparak kar elde edebilirsiniz. Ancak Bu tip piyasalarda işlem yapmadan önce dikkatlice araştırmanızı tavsiye ederiz. 

 

Altın Hesabının Avantajı

Banka aracılığıyla yatırım yapmak ve kar etmeye bırakmak size daha güvenli bir yatırım ortamı sağlar. İstediğiniz zaman interneti kullanarak hesabınızdaki hareketlilikleri görebilirsiniz. Piyasada altının değer durumuna daha kolay hakim olabilirsiniz. Ayrıca bankaların uzun vadede müşterilerine sağladığı yatırım avantajlarından yararlanma şansınız olur. Böylece  kar elde etme şansınız daha da artar. 

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.