• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %10:17 554,11
  • YUAN %
  • BTC %0.48804 608186,00
  • ETH %3.10448 39938,00

e-Pasaport Başvurusu ve Gönderi Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni nesil çipli e-pasaport başvurusu nasıl yapılır? Başvuru sırasında gerekli evraklar nelerdir? e-Pasaport gönderi takibi sorgulaması nasıl yapılır?

Eski tip pasaportların 24 Kasım 2015 tarihinden itiban kullanılamaması sebebiyle, 2010 tarihinden önce pasaport alanların artık yeni pasaportlarını e-pasaport ile değiştirmeleri, ilk kez pasaport alacakların ise internet üzerinden e-pasaport başvurusu yapması gerekiyor. Peki e-pasaport başvurusu nereden ve nasıl yapılır? Yeni düzenlemeler ile pasaport alma süreci nasıl işliyor? Tüm bu soruların yanıtını ve daha fazlasını haberin devamında bulabilirsiniz?

E-PASAPORT NEDİR?

Halk arasında "çipli pasaport" ya da "biyometrik pasaport" olarak da bilinen e-Pasaport, eski tip pasaportlarda olan kimlik bilgilerinin ve giriş-çıkışların kayıtlaırn tutulduğu sayfaların yanı sıra parmak izi, imza ve biyometrik verilerin saklanabildiği çipli pasaportlardır. Pasaportun arka yüzünde bulunan bir çip sayesinde güvenlik olarak hem üst düzeyde güvenlik katmanları olan hem de uluslasrarası standartlara uygun yeni bir teknoloji ürünüdür.

NEDEN E-PASAPORT?

Kimlik bilgileriniz ve fotoğrafınızı sadece kağıt üzerinde değil, pasaportun arka sayfasında bulunan bir çipin içerisine ekleyerek makinalara okutulduğunda daha kolay ve daha güvenli olarak işlemlerinizin yapılabilmesi için özel kağıtlar kullanılmıştır. Bu sebeple tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de e-Pasaport kullanımına geçmiştir.

E-PASAPORT SÜRESİ UZATILABİLİR Mİ?

Eski tip pasaportlar gibi süresi uzatılabilen pasaportlar değildir. e-Pasaportunuzun süresi bittiğinde yeni başvuru yapıp yeniden pasaport almanız gerekmektedir.

ÇOCUKLAR İÇİN DE E-PASAPORT MU ALINACAK?

Bireyin yaşı fark etmeksizin yurtdışına çıkmak için kullanılacak olan e-pasaportlar kişiye özel verilmektedir ve çocuğunuzu kendi pasaportunuza işletme gibi bir işlem söz konusu değildir.

E-PASAPORTLARDA GÜVENLİK NASIL SAĞLANIYOR?

Üretim aşamasından sınır noktalarındaki politika ve uygulamalara kadar e-Pasaport sisteminin her aşamasında görünür ve gizlenmiş güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Ülkemizdeki e-Pasaport defterleri Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı’na bağlı Darphane ve Damga Matbaasında üretilmekte ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kurulan güvenlikli bir birimde tanzim edilmektedir. Bu tanzim biriminde, yetkili makamlar tarafından güvenlik özellikleriyle donatılmış kağıt, mürekkep ve üretim teknikleri kullanılmaktadır. e-Pasaport kapaklarında bulunan yongalar herhangi bir müdahale ihtimaline karşı şifreli olarak üretilmektedir. Bu şifre sayesinde çalınma ve benzeri durumlarda boş pasaport defterlerinden ayrı olarak taşınan bu şifrelere ulaşılamayacağı için sahte e-pasaport tanzim edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu taşıma şifrelerinin yanı sıra pasaportlarda bulunan elektronik yongalara erişim için yine bir dizi özel güvenlik sistemi bulunmaktadır. Bu sayede taşıma şifreleri art niyetli kişilerce ele geçirilse dahi pasaport yongalarına yazım yapılamamaktadır. Bunun yanında kişiselleştirme olarak da adlandırılan tanzim aşamasında yongalara yazılan veriler ülke yetkili imza makamı tarafından dijital olarak imzalanmaktadır. Bu sayede görsel olarak pasaporta yazılmış verilerin yongada bulunan ve dijital olarak imzalanan eş veriler ile karşılaştırılabilmektedir. Elektronik yongaya yazılmış veriler üzerinde sonradan elektronik olarak herhangi bir değişiklik yapılamamasının yanı sıra dijital imza ile de verilerin bütünlüğü ve doğruluğu bir kez daha sağlamlaştırılmıştır.

E-PASAPORTLARDA PARMKA İZİ NEREDE SAKLANIYOR?

Ülkemizde kullanılan şu anki e-pasaportlarda parmak izi verisi tutulmamaktadır. Ancak ilerleyen yıllarda kişinin parmak izininin de e-Pasaport içerisinde saklanması düşünülmektedir.

E-PASAPORT ÇİPİ MAKİNADA OKUNMAZSA NE YAPACAĞIM?

Pasaport içerisindeki çip, makina tarafından okunamazsa bile e-pasaportlar son kullanım tarihine kadar geçerli bir belge yerine geçer ve eğer normal şartlarda sınırı geçmenizde bir problem bulunmuyorsa, sorunsuz şekilde sınırı geçebilirsiniz.

E-PASAPORTLARA DA DAMGA VURULUYOR MU?

Bu konuda yine eski pasaportlarda olduğu gibi farklı bir ülkeye giriş çıkış durumunda pasaport sayfalarınıza damga vurulmaktadır.

ESKİ PASAPORTUMU NE ZAMANA KADAR KULLANABİLİRİM?

Eski tip pasaportların son kullanım tarihi 24 Kasım 2015 olarak belirlendiği için 2016 yılı içerisinde eski tip pasaportunuzun herhangi bir geçerliliği kalmamıştır. Ve yeni e-Pasaport başvurusu yapmanız gereklidir.

E-PASAPORT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

e-Pasaport başvurusu yapmak oldukça kolay aslında. Öncelikle https://epasaport.egm.gov.tr/ sitesine girip "HEMEN BAŞVUR" butonuna tıklıyorsunuz ve burada sizden istenen kişisel bilgilerinizi girerek e-Pasaport başvurunuzu tamamlıyor ve randevu alıyorsunuz. Bu işlem sadece 5-10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Daha sonra buradan size verilen referans numarası ile e-Pasaport başvurunuzun ne durumda olduğunu takip edebilirsiniz.

E-PASAPORT BAŞVURUSUNDA NELER GEREKLİ?

Şayet 15 yaşından büyükseniz mutlaka resimli bir nüfus kağıdı ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Pasaport için biyometrik resim çektirmeniz ve sınır kapılarından bir sorun çıkmaması adına fotoğraf üzerinde fazlaca bir rötuş yapılmamalıdır. Yine fotoğraf çekiminde kravat, takım elbise ya da resmi bir kıyafet zorunluluğu bulunmamaktadır. 

– 2 adet Biyometrik Resim

– Pasaport Cüzdan Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

– Pasaport Harç Bedelinin anlaşmalı bankalar veya Maliye Veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı

E-PASAPORT NASIL TESLİM ALINIR?

Başvuru sırasında verdiğiniz adrese PTT Kargo tarafından pasaportunuz gönderilmektedir. Pasaportun teslim sürecine kadar tüm aşamalar hakkında yine sisteme girdiğiniz cep telefonu üzerinden SMS yoluyla bilgilendiriliyorsunuz. Pasaport başvurusu yapan kişi dışında farklı bir kişiye teslim edilmez. 

E-PASAPORT KAÇ GÜNDE TESLİM EDİLİR?

Başvurunuz ardından en geç 15 gün içerisinde pasaportunuz adresine kargo ile gönderilmektedir. 

E-PASAPORT ÜCRETİ NE KADAR?

Yeni nesil e-pasaportlar 6 ay, 1 yıl, 2 yıl 3 yıl ve 10 yıllık olmak üzere çeşitlendirilmiştir. 2016 yılı itibariyle ise pasaport ücretleri şu şekildedir; 6 aylık pasaport 199. 2 TL, 1 yıllık pasaport 250,8 TL, 2 yıllık pasaport 353,9 TL, 3 yıllık pasaportlar 465.8 TL ve 10 yıllık pasaport 620.6 TL olarak belirlenmiştir.

KİMLİK NUMARASI İLE E-PASAPORT TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Başvurunuz tamamlandıktan sonra https://epasaport.egm.gov.tr/ üzerinden "Başvuru durumunu sormak istiyorum" linkine tıklayarak TC Kimlik Numarası ve başvurunuz sırasında size verilen referans numarası ile e-Pasaport sorgulması yapabilirsiniz.


YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.