• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %23:59 553,38
  • YUAN %
  • BTC %1.01773 589082,00
  • ETH %3.15024 39564,00

Hibe Hayvancılık Kredisi Nasıl Alınır?

Bazı kaynaklar tarafından et fiyatlardaki bu sabitliğin kasapların kontrolde olduğunu söyleseler de ülkemizde büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geride kalmış olduğu oldukça açıktır. Bu durumun düzeltilmesi ancak donanımlı büyük ve küçükbaş hayvan işletmelerinin kurulması ile mümkün olabilecektir.

Birçok ailenin yıl içerisinde neredeyse 1 defa bile et satın alamadan yaşadığı herkes tarafından bilinmektedir.  Bu durumun önüne geçilmesi için dış ülkelerden etlik büyük baş hayvan getirtilmiş olsa bile bu uygulama zannedildiği gibi işe yaramamış ve et fiyatlarında herhangi bir düşme yaşanmamıştır. Bazı kaynaklar tarafından et fiyatlardaki bu sabitliğin kasapların kontrolde olduğunu söyleseler de ülkemizde büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin geride kalmış olduğu oldukça açıktır. Bu durumun düzeltilmesi ancak donanımlı büyük ve küçükbaş hayvan işletmelerinin kurulması ile mümkün olabilecektir. Devlet bu konudaki desteği çiftçilere sağlamış olup artık hibe hayvancılık kredisi adı altında işletme kurabilmek ve büyük ve küçükbaş hayvan satın alabilmek mümkündür. Bu kapsamda hibe hayvancılık kredisi nasıl alınır konusu hayvancılık ile ilgilenen çiftçileri ilgilendiren en önemli konu haline gelmiş bulunmaktadır.

 

Hangi Bölgeler Hibe Hayvancılık Kredisinden Yaralanabilecek? 

Ülkemizde büyük ve küçükbaş hayvancılığın gelişmesine katkıda bulunacak olan hibe hayvancılık kredisi DOKAP, GAP, DAP ve KOP projeleri kapsamında olan iller için geçerli olmaktadır.  Bu illerde damızlık, teke, koç ve boğa yetiştirecek olan çiftçiler için devlet tarafından hibe desteği verilecek olup, yeni hayvan alımları ve bu hibeden yararlanarak işletme kurma süresi 2018 yılında sona erecektir. 35 ilimizin yararlanabileceği bu hibe desteği ile hayvancılığın büyük oranda gelişebileceği düşünülmektedir.  Bu destekten yararlanabilecek olan iller bölge kapsamında düşünüldüğünde, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz Projeleri kapsamındaki bölgeler şeklinde bir sıralama yapabilmek mümkündür. Bu karar Resmi gazetede 24 Haziran 2014 tarihinde yayınlanmıştır.

 

2014-2018 Hibe Hayvancılık Kredisi Desteği Ne Kadar? 

Söz konusu iller kapsamında işletme kurarken ya da hayvan satın alırken %50- %80 hibe kredisi alabilmek mümkün olacaktır. Hibe kredisi desteği ile yeni işletme kurabilmek mümkündür.  Bu destek en az 10 en çok 45 büyük baş anaç ve en az 100 en çok 200 küçükbaş anaç kapasiteli işletmeler için geçerli olmaktadır. Hibe kredisi ile işletme inşası, ahırların ve ağılların yapımı, var olan ağıl ve ahırların tadilatı söz konusu olabilecektir. İşletme yapımının yanı sıra, damızlık büyük ve küçükbaş hayvan alımına da destek verilmektedir. Hayvan alımı için yapılan destek %80 işletme inşası için yapılan destek ise %50 olmaktadır. 

 

Hibe Hayvancılık Kredisi Kimlere Veriliyor? 

Hibe hayvancılık kredisi nasıl alınır konusu önemli bir konu olmaktadır. Çünkü bu iller kapsamında bulunsa dahi krediden yararlanamayacak olan kişi ya dakurumlar bulunmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler bu hibe kredisinden yararlanabilirken kamu kurum ve kuruluşlarının bu destek yararlanabilmeleri mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte diğer kamu kuruluşlarından hayvancılık desteği alacak olan kişilerinde hibe kredisi için başvuru yapmamaları gerekmektedir. Diğer kamu kurum ve kuruluşları ile ortaklıkları olan ya da ortaklık yapmayı planlaya çiftçilerin hayvancılık hibe kredisinden yararlanabilmesi mümkün olmamaktadır. Başvurular Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılacak ve burada değerlendirilecektir. 

 

Hibe Hayvancılık Kredisi Koşullarının Ayrıntıları 

Hibe hayvancılık kredisi nasıl alınır konusunun diğer bir önemli boyutu ise bu krediyi almaya hak kazanan kişilerin limitleri ve koşulları hakkında olmaktadır.  Hibe hayvancılık kredisi çiftçiye bir kere mahsus olmak üzere verilmektedir. Yani bu krediden bir kez yararlanan bir daya yararlanamamaktadır. Bunun yanında çifti hibe edilecek kredi limiti Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  tarafından belirlenmektedir. İşletme yapımı ya da hayvan alımları sırasında giderlerin bakanlık tarafından belirlenen limiti aşması durumunda aşan miktar çiftçinin kendisi tarafından karşılanacaktır.

 

Kaliteli Projeler İle Hibe Kredisi Alma Şansınızı Artırın 

Hibe hayvancılık kredisi alarak yeni bir işletme kurmak isteyen yatırımcıların öncelikle bir proje oluşturmaları gerekmektedir. Projesiz işletme yapımı için destek söz konusu olmamaktadır. Bu sebeple çiftçilerin proje hazırlanması konusunda bilgili kişilerden faydalanmaları tavsiye edilmektedir. Yatırımcıların bu destekten yararlanma hakkını elde edebilmeleri için projelerinin onaylanması gerekmektedir. Dolayısıyla proje Türkiye’nin hayvancılıktaki durumunun gelişmesine yönelik olacak şekilde hazırlanmalıdır. Çiftçinin sadece kendi çıkarlarını düşünerek hazırlayacağı, gelir elde etmek adına hazırlanan projeler kabul edilmemektedir. 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.