• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %23:59 553,38
  • YUAN %
  • BTC %0.83916 587670,00
  • ETH %3.14844 39552,00

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır ?

Yüzlerce yıl kendi değerini kaybetmeyen altın, yatırım için iyi bir araçtır. Birikmiş parasını altına çeviren ve bundan kar elde etmek isteyen çok sayıda kişi vardır. Peki doğru bir şekilde altına nasıl yatırım yapılır?

Altın, belirli bölgelerde yer altından çıkarılan, piyasa değeri yüksek bir madendir. Altının değeri basit ticaret mantığıyla zor bulunuyor olmasından kaynaklanır. Ticarette kıt kaynaklar her zaman daha değerlidir. 

Tüm dünyada yüzyıllar boyunca altın zor bulunmuştur. Birçok insan altın çıkarılan bölgelerde ekonomik faaliyetlere katılmakta ve gelir elde etmektedir. Altın, bulunduğumuz yüzyılda hem günlük kullanım hem de yatırım amaçlı kullanılan değerli madendir. Yatırım aracı olarak çok tercih edilen altın bazı dönemlerde değer kazanır, bazı dönemler de kaybeder.  Diğer yatırım araçları gibi altın piyasası da birçok koşuldan etkilenir.

 

Altın Yatırımları 

Yüzlerce yıl kendi değerini kaybetmeyen altın, yatırım için iyi bir araçtır. Birikmiş parasını altına çeviren ve bundan kar elde etmek isteyen çok sayıda kişi vardır. Altın genellikle düşük değerdeyken alınır ve değeri yükseldiğinde bozdurularak  kar elde edilir. Kar miktarı, az gramaj altın için çok olmasa da büyük gramlarda ciddi miktarda kar getirir. Kar yapmak için altının değerinin düştüğü ve yükseldiği dönemlerin iyi bir takibi gerekir. Bu açıdan  altına yatırım yapmak doğru bir zamanlama ile son derece karlı olablilir. 

 

Altına Nasıl Yatırım Yapılır?

Altına yatırım yaparken genelde iki yöntem uygulanır. İlkinde altınları sizin belirlediğiniz güvenli bir yerde biriktirebilirsiniz.  Bunun için evinize kasa temin edebilir ve burada değerlenmeye alabilirsiniz. Miktarları çeyrek,  gram, tam, külçe olarak belirleyebilirsiniz. Değişik toplumsal ve ekonomik sebeplerden dolayı altının fiyatı düştüğü zaman birikim için de uygun zamanı yakalamış olursunuz. Altınları değerlendiği zaman bozdurarak kar elde etmek için ideal zamanı bulursunuz. 

İkinci altından kar  etme yöntemi bankaya yatırımdır. Bazı banklar altın için özel kişisel hesap bulundurur. Böylece bu hespla altınlarınızın daha güvenli olmasını sağlayabilirsiniz. Diğer taraftan bankanın size özel sağladığı bekletme avantajarını da kullanmış olursunuz.

 

Altın Hesabı Avantajları

Bankada altına yatırım yapmak, kar getirmesi için oraya bırakmak size güvenli bir yatırım ortamı sağlar. İnterneti kullanarak istediğiniz zaman altınların durumunu, değerliliğini  görebilirsiniz. Piyasada altın değerlendirilmelerine daha kolay hakim olabilirsiniz.  İyi bir analiz kar etme şansınızı daha da artırır.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.