• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %02:43 557,14
  • YUAN %
  • BTC %1.91391 606214,00
  • ETH %1.37585 40396,00

Banka Kara Listesinden Ne Zaman Çıkılır?

Geçmiş dönemde ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz tüm kredi kartı borcu vergilendirilmiş kredi borçlarıdır. Kredi başvuru işlemlerinde bu borçlar karşımıza çıkabilmektedir. Peki banka kara listesinden ne zaman silinir?

Geçmiş dönemde ödemediğiniz ya da ödemesini geciktirdiğiniz tüm kredi kartı borcu vergilendirilmiş kredi borçlarıdır. Kredi başvuru işlemlerinde bu borçlar karşımıza çıkabilmektedir. Kredi sicili ve kredi notu gibi işlemler bunun temel sebebi olarak tanımlanmaktadır. Taşıt kredisi hesaplama ya da konut kredisi hesaplama öncesinde ön plana çıkan tüm bu konuları en ince ayrıntısında kadar detaylandırmanız gerekmektedir. Banka kara listesinden ne zaman silinir öğrenmek isteyenlerdenseniz yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili ve kredi notu arasında fark bulunmaktadır. Kredi sicili olarak tanımlanan bu kavram kredi başvurusunun tamamını içermektedir ve silinmesi mümkün değildir. Kredi alma işlemi sırasında problem çıkaran kısım ise kredi notu planlamasıdır. Kişinin sahip olduğu kredi notu, çeşitli borçlardan dolayı etkilenebilir. Bununla birlikte kredi notu, kredi almanızı da engelleyebilir. Bu tür problemler ile karşı karşıya kalmamak adına kredi notunu incelemeniz gerekmektedir. Kredi notu, kişinin mali durumuna göre sürekli değişmektedir. Kredi notunuz, kredi ya da kredi kartı borcunuzun ödenmemesi durumunda sürekli düşecektir. 

 

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Bu tür durumlar da banka sicili silmek yerine vergili borçlarınızın tamamını düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzun yükselmesine imkan tanıyabilirsiniz. Böylelikle yüksek kredi notu sayesinde kısa zaman zarfı içinde kredi alabilirsiniz.

 

Kredi Sicili Temizleme

Kredi sicilini silme işlemi dışında ön plana çıkan tüm borçlarınızı silebilirsiniz. Borçlarınızı silmeniz durumunda sicilinizin temiz tutulmasına imkan tanıyabilirsiniz. Bu adım için borç yapılandırma işlemlerinden yararlanabilirsiniz. Dilerseniz kredi borcu transferini de tercih edebilirsiniz. Bu hizmetlerin diğer adı ise refinansman olarak tanımlanmaktadır. Bu uygulamalar sayesinde kısa zaman zarfı içinde borçlarınızın tamamını silebilir ve kredi notunuzun artmasına olanak tanıyabilirsiniz. Borç yapılandırma işlemleri için uygun seçeneklere kolaylıkla ulaşma amacı ile kredi sorgulama sitelerinden destek alabilirsiniz.

 

Kara Listeden Silinmek

Kara listeden silinmek için 5 yıl geçmesi gerekmektedir. 5 yıl geçtikten sonra kişinin hesabı kara listeden silinir. Kara listeden silinme durumunda kişi işlem yapma hakkında sahip olur. Bazı dönemler de ise hükümet tarafınca kara liste affı uygulanmaktadır. Borcunuzu ödemeniz durumunda ön plana çıkan bu aftan yararlanabilirsiniz.  Borcunuzun sıfırlanması sonrasında kişinin genel merkeze gitmesi ve dilekçe vermesi gerekmektedir. Dilekçe vermesinden sonra kişi kısa zaman zarfı içinde kara listeden çıkarılmaktadır. 2008 yılında yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak 2 milyon kişi borcunu ödeyerek kara listeden çıkmıştır. Kara liste içinde olan kimselerin 5 yıl boyunca bankada olan olanakları kısıtlanmaktadır. Borcun ödenmesi ve üzerinde 5 yıl geçmesi durumunda kişi kara listeden çıkarılır. Tabi ki kişinin bu zaman zarfı içinde tüm borçlarını takip etmesi gerekmektedir.  Eğer sizler de Banka Kara Liste Ne Zaman Silinir diye soranlardansanız önerilerimizi göz önünde bulundurabilir ve kısa zaman zarfı içinde borçlarınızı ödeyerek adınızı kara listeden sildirebilirsiniz.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.