• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %23:59 553,38
  • YUAN %
  • BTC %0.19893 586265,00
  • ETH %2.27346 39445,00

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Banka kredilerinden faydalanarak yatırım yapmak için ilk olarak bankadan rahat kredi çekmeye yarayan kredi notunun yükseltilmesi gerekir. Çünkü bankalar, kredi başvurusu yapan her şahsın, ilk olarak kredi notuna bakar, daha sonra kredi için uygun olup olmadığına karar verir. Peki kredi notu nasıl belirlenir?

Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Peki kredi notu nasıl, neye göre belirlenir ? Kredi notu ise bankalar ile iletişim halinde çalışan KKB (Kredi Kayıt Bürosu) ve TBB (Türkiye Bankalar Birliği) tarafından belirlenir. Banka aracılığı ile işlem yapan her şahsın; borçlarını, alacaklarını hatta faturalarını takip eden Findeks,  geçmiş yıllarda çektiğiniz kredilerin ödenme şeklini hatta daha önceki kefaletlerinizi dahi kayıt altında tutmaktadır.  Kredi notu düşük çıkanların, bankadan kolayca kredi alması mümkün değildir. Bu sebeple özellikle ticaret ile uğraşan kişilerin, her dakika lazım olan banka kredilerinden yararlanabilmek için kredi notunu yükseltecek tedbirler alması önerilir. 

 

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu; alış-verişlerinizin ödenme şekli, faturalarınızın hangi tarihte ödendiği, kredi kartınızın limiti ve taksitlerinin ödenme şekline bakılarak vadeli ve vadesiz tüm hesaplarınız göz önüne alınarak belirlenir. Kısaca elinize geçen para ile elinizden çıkan parayı ne şekilde dengelediğinizi belirten mali bir tablodur. Bankaya kredi için başvuran her şahısın, bu mali tablosuna bakılarak kredi çekebilir veya kredi imkânından yararlanamaz. Son yıllarda bankalara biriken kart borçları, ödenmeyen krediler, kefilliğin kaldırılması gibi sebepler bankaları bu tür önlemler almaya zorlamıştır. Bu uygulama sayesinde, kredi isteyen şahsın borcunu ödeme konusunda ne kadar titiz olduğu ortaya çıkar. 

 

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek için; ilk olarak düzenli bir ödeme planı çıkartmak gerekir. Örneğin her zaman kullanılan kredi kartının limitini düşürmek ve taksitlerini son ödeme günüden önce ödemek, varsa kredilerin tek seferde tamamını ödemek, faturaların ödenmesinde gün aksatmamak, kredi notunun yükselmesinde etkilidir. Yine düzenli ödemeleri ispatlamak için vadeli bir yatırım hesabı açtırmak ve bu hesabı dikkatle takip etmek faydalı olur. Mevcut kredi kartlarına otomatik ödeme talimatı vererek bankaların dikkatini çekmeniz de mümkündür. Fakat tüm bu önlemlere rağmen kredi notu hemen yükselmez. Bu ödeme planını yaklaşık altı ay kadar devam ettirmeniz faydalı olacaktır. 

 

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir?

Yapılan düzenli ödemeler ile şekillenen kredi notu, her ayın sonunda yapılan ödemeler neticesinde tekrar güncellenir. Fakat bu güncelleme hemen kişiye yansımaz. Alınan önlemler sayesinde, yaklaşık 6 ay gibi bir sürede kredi notunun kredi için uygun olacak limite çıkartılması mümkündür. Daha önceleri sadece bankanın bildiği kredi notunu, artık isteyen kişilerin internet aracılığı ile kolayca öğrenmesi mümkündür. Kredi notu sorgulama sitelerine giderek veya banka şubelerine uğrayarak, kredi notunuz hakkında bilgi edinebilir ve düşükse gerekli önlemleri alarak yükseltebilirsiniz. 

 

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Findeks aracılığı ile belirlenen kredi notu; 1 ile 1900 arasında değerler alır.  1 ve bire yakın kredi notuna sahip kişilerin, her hangi bir bankacılık işleminden yararlanması mümkün değildir. 1900’e yakın olanların ise bankacılık işlemlerinden sonuna kadar yararlanması mümkündür. Daha açıklayıcı bir anlatımla 1700 ve üstünde kredi notu bulunanların banka kredilerini kısa süre içinde çekmesi mümkündür. Bu oranın altında ise bankalar kredi vermek için önünüze birçok zorluk çıkartacaktır. Hatta çoğu zaman istediğiniz krediyi almanız mümkün olmayacaktır.

 

Kredi Notu Her Bankada Aynı mıdır?

Findeks, tüm bankalar ile aynı anda çalıştığı için bir bankanın size kredi notunuz düşük çıktı diye kredi vermemesi halinde, diğer bankada da aynı işlem ile karşılaşmanız mümkündür. Çünkü tüm bankalarda kredi notunuz aynı oranda görünür.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.