• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %07:04 546,33
  • YUAN %
  • BTC %0.36919 602595,00
  • ETH %2.88797 39668,00

HGS Geçiş İhlali ve Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi yaparak aracınızın plakasına kesilmiş bir ceza var mı öğrenebilirsiniz. Peki HGS cezası sorgulama nasıl yapılır? Ve 2016 yılı HGS geçiş ihlali cezası ne kadar? HGS ceza ödemeleri nasıl yapılır?

HGS'DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPMANIZ HALİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Köprülerden veya ücretli otoyollardaki HGS gişelerinden kaçak geçiş yapmanız durumunda ya da kartınızda yeterli kadar bakiye yoksa, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından aracınızın plakasına belirlenen tutar kapsamında HGS geçiş cezası kesilmektektedir. Ancak kaçak geçiş yaptığınızın farkındaysınız ve HGS kartınız varsa, 7 gün içerisinde kartınıza yükleme yapmanız halinde aracınızın plakasına kesilen ceza iptal edilir ve sadece geçiş ücreti tahsil edilir. Fakat HGS kartınız yokken HGS gişelerinden kaçak geçiş yaptıysanız, ya  cezayı ödemek zorunda kalacaksınız ya da yine 7 gün içerisinde HGS kartı sahibi olup bu karta geçiş ücreti kadar bir para tutarı yatırmanız gerekmektedir. HGS geçiş ihlali yaptığınızdan emin değilseniz ya da geçmiş dönemlere ait HGS cezanız var mı merak ediyorsanız, online olarak anında sorgulama yapabilirsiniz.

 

HGS GEÇİŞ İHLALİ SORGULAMA

HGS'den kaçak geçiş ve ihlal bilgilerinizi sorgulamak artık oldukça basit. Bunun için tek ihtiyacınız olan internet bağlantısı olan bir bilgisayar veya yine internet bağlantısı olan akıllı telefonlar. Öncelikle en basit yöntemden bahsedecek olursak; HGS geçiş ihlali sorgulama için alttaki linke tıklıyorsunuz. Açılan sayfanın en üst kısmında yer alan "Geçiş İhlali Sorgula" yazan linke tıklayarak açılan sayfada HGS geçiş ihlali var mı diye merak ettiğiniz araç plakasını büyük harfle giriyorsunuz (Burada sistem küçük harfle yazılan plakaları kabul etmiyor). Plaka girişi yaptıktan sonra "Sorgu için çubuğu sağa kaydırınız" yazısının altında bulunan mavi renkli butona mouse ile tıklayıp sağ doğru çekiyorsunuz. Sayfada beliren formun altında bulunan resimli doğrulama kodunu da istenilen alana doğru bir şekilde girip "Sorgula" butonuna basıyorsunuz. Şayet girdiğiniz plakaya ait bir HGS cezası bulunması halinde altta sarı bir tablo içerisinde ceza tutarınızla birlikte hangi tarihte ve nereden kaçak HGS geçişi yaptığınızı görebiliyorsunuz. Eğer herhangi bir HGS cezasını yok ise sayfanın hemen altında "GİRDİĞİNİZ PLAKA NUMARASINA AİT GEÇİŞ İHLAL KAYDI BULUNMAMAKTADIR !" yazısını göreceksiniz.

HGS GEÇİŞ İHLALİ SORGULAMA -> BURAYA TIKLAYIN

 

CEPTEN HGS İHLALİ SORGULAMA

Diğer bir yöntem olarak da e-Devlet üzerinden HGS cezanız var mı diye kontrol edebilirsiniz. Hatta adınıza kayıtlı aracınıza HGS cezası kesilmesi durumunda SMS ile bilgilendirilmek istediğinizi e-Devlet sistemine giriş yapıp belirleyebilirsiniz. 


HGS GEÇİŞ İHLALİ CEZASI NE KADAR?

2016 yılı Karayolları Genel Müdürlüğü yönetmeliklerine göre HGS'den kaçak geçiş yaptığınız takdirde, geçiş yaptığınız yoldaki normal geçiş ücretinin 11 katı kadar bir ceza tutarının ödemek zorunda kalırsınız. Örneğin; 2016 yılı itibariyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçiş ücreti 4,75 TL ve buradaki HGS gişelerinden kaçak geçiş yapmanız durumunda toplamda 52,25 TL'lik bir cezayı ödemeniz gerekmektedir. Ancak cezanın size tebliğ edilidiği günden itibaren 15 günlük süre zarfında bu cezayı öderseniz %25'lik bi indirim hakkı elde etmiş oluyorsunuz. Ve bu tutar 40,38 TL' ye düşüyor. Diğer otoyollar için de aynı yöntem geçerli ve HGS geçiş ihlali yaptığınız yoldaki normal geçiş ücretinin üzerine 10 kat daha ceza ücreti ekleyip toplam ceza tutarınız belirleniyor.


HGS GEÇİŞ İHLALİ ÖDEME

HGS geçiş ihlali sorgulaması yaptınız ve sistemde son 7 gün içerisinde HGS ihlali yaptığınız gözüküyorsa, hiç vakit kaybetmeden HGS kartınıza para yüklemesi yapın. 7 günü geçirmediğiniz için herhangi bir ceza ödemenize gerek kalmak ve HGS kartınızdan sadece geçiş ücretiniz tahsil edilir. Ancak 10 günü geçen HGS geçiş ihlallerinde cezai işlem uygulanır. Plakanıza çıkan HGS geçiş ihlali cezasını ödemek için farkl yollar mevcuttur. 


HGS GEÇİŞ İHLALİ ÖDEME NOKTALARI

Eğer sorgulama yaptığınız ekranda aracınıza ait HGS borcu gözüküyorsa, vakit kaybetmede en yakında PTT şubelerine ya da varsa anlaşmalı olduğunuz bir bankaya gidip ödemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca cezayı internet üzerinden de ödemek isterseniz yine bankanızın online işlemler sayfasından HGS cezasını ödemeniz mümkün olacaktır.


HGS GEÇİŞ İHLALİ İTİRAZI İÇİN İLETİŞİM BİLGİLERİ

Sistemden sorgulama yaptığınızda aracınızın plakasına çıkan HGS geçiş cezasının hatalı olduğunu düşünüyorsanız, Karayolları Genel Müdürlüğü'ne mail atabilir ya da Müşteri Hizmetlerini arayarak itirazda bulunabilirsiniz. Bunun için HGS geçiş ihlali sorgulama sayfasındaki sorularınız için hgs@kgm.gov.tr adresleri mail adresine mail atabilir veya HGS Müşteri Hizmetleri'nin direk telefonla 0 850 460 60 60 arayarak sorunlarınızı iletebilirsiniz.

 

HGS BAKİYE SORGULAMA

HGS Kartınızda ne kadar bakiye kalmaış öğrenebilmek için de yine alttaki linke tıklayarak sisteme üye olup HGS bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Ya da cepten HGS yüklemesi yapmak için Google Play veya Apple Store'a giriş yapıp "HGS – Online Bakiye Yükle" uygulamasını cep telefonunuza indirerek oldukça kolay bir şekilde HGS bakiye sorgulaması yapabilir ve isterseniz de HGS kartınıza para yükleyebilirsiniz. 

 

HGS ALMAK İÇİN NELER GEREKLİ?

Bireysel başvurularda kimlik, ruhsat veya ruhsat fotokosiyle PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapılabilir. Kurum üzerine alınacak ürün veya ürünler için Temsil Belgesi, araç ruhsatları veya ruhsat fotokopileri ile başvuru yapılabilir. Kiralık araçlar için yukardaki belgelere ek olarak sözleşmelerle birlikte PTT merkez ve işyerlerine başvuru yapabilirsiniz.


YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.