a
ilbet

Tarihi Yenikapı Mitinginde Neler Yaşandı ?

Yenikapı'da gerçekleştirilen Demokrasi ve Şehitler Mitinginde milyonlarca vatandaş, ellerinde sadece Türk bayraklarıyla alanda toplandı. Cumhurbaşkanı, Başbakan, CHP ve MHP Genel Başkanları ve birçok siyasi liderin katıldığı mitingde, darbe girişimi kınandı ve halka şükranlar sunuldu.

Tarihi Yenikapı Mitinginde Neler Yaşandı ?
0

BEĞENDİM

Bugün milyonlarca vatandaş, ellerinde sadece Türk bayrakları ile Yenikapı miting alanında toplandı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından sokağa çıkan ve bugüne kadar demokrasi nöbetine devam eden vatandaşların gerçekleştirdiği en büyük miting oldu. Mitinge birçok siyasi liderler, iş adamları ve sanatçılar da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile gerçekleşen mitinge 4 milyonun üzerinde vatandaş katıldı. Mitingte Cumhurbaşkanı, Başbakan, CHP ve MHP Genel Başkanları, Genelkurmay Başkanı ve TBMM Başkanı konuştu. 

Kürsüye ilk çıkan isim MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli’nin ardından sırasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıktı. 

 

BAHÇELİ KÜRSÜYE ÇIKAN İLK İSİM OLDU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin “Büyük Türk Milleti, Heyecanınız güç veriyor, nurlu geleceği ve zorla dayatılan geceyi aydınlatıyor. Tüm Türkiye’yi hasretle kucaklıyor, hepinize sevgi ve hürmetlerimi sunuyorum. Göğsümüzü kabartacak bu ihtişamlı coşkudan görüyorum ki, Üzerimizde oynanan oyunlara, Aramıza sokulmak istenen fitnelere rağmen cesaretle dik durdunuz. Al bayrağımızı gururla yükselttiniz. Şehitlere yüreklice sahip çıktınız. Kardeşliği inançla savundunuz. Hainlere dersini çekinmeden verdiniz. Teröristlere haddini bildirdiniz. Yenilgi nedir tanımadınız, ben de varım ve buradayım dediniz. Yıkılmadım ve ayaktayım diyerek Yenikapı’ya koştunuz, yeni bir dirilişin müjdesini verdiniz. Bahtiyarım, çünkü Türkiye’mizin şahlanışını gururla izliyorum. Mutluyum, çünkü millet burada, irade burada, inanç burada, bükülmez bilek, eğilmez baş, yenilmez milli kudret burada, bu meydandadır. Türkiye tüm güzellik ve görkemiyle yeni bir sefere Yenikapı’dan başlamaktadır. Türk milleti kaderine sahip çıkmaktadır. Hepinizle övünüyorum, Türk milletiyle iftihar ediyorum” diye konuştu.

(Bahçeli’nin tüm miting konuşmasına buradan bakabilirsiniz)

 

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU

Behçeli’nin ardından kürsüye çıkıp bir konuşma yapan Kılıçdaroğlu “Bugün bizim demokrasi tarihimizin önemli bir günüdür. Bugün Türk siyasal hayatı demokrasi tarihinde önemli bir olaya imza attı. 15 Temmuz akşamı Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanan bir çete grubu Türk demokrasisine darbe yapmak istedi. Parlamento’ya darbe yapmak istedi. daha doğrusu size, bize, hepimize darbe yapmak istedi. Ama çok şükür özellikle buradan TBMM’yi 15 Temmuz akşamı sabaha kadar açık tutan ve yöneten TBMM Başkanı’na yürekten teşekkürlerimi sunmak istiyorum.  Parlamenter sistemimize karşı bir darbe yapmak istediler. Bizim Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir bu. 240 şehidimiz var. 240 aslanımızı toprağa verdik, 240 demokrasi şehidimize Allahtan gani gani rahmet diliyorum. Onlar bizim demokrasi tarihimizdeki altın sayfalarda yerlerini aldılar. Onları unutturmayacağız ve unutturmayacağız. Demokrasinin kahramanlarıdır onlar.” dedi. 

(Kılıçdaroğlu’nun tüm miting konuşmasına buradan bakabilirsiniz)

 

GENELKURMAY BAŞKANI HULUSİ AKAR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından Başbakan Binali Yıldırım konuşacaktı. Ancak bir sürpriz yaşandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar kürsüye çıktı. Akar kürsüye çıkarken “Türkiye seninle gurur duyuyor” ve “En büyük Asker Bizim Asker” sloganları atıldı.Teşekkür ederek konuşmasına başlayan Hulusi Akar konuşmasında “Türk silahlı kuvvetleri komuta kademesiyle birlikte sizlerle olmaktan onur ve heyecanını yaşıyorum ” dedi.

Akar, “15 Temmuz günü ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’ne sızmış, bir grup illegal çete mensubu terörist hain Fetullahçı Terör Örgütü, tarihimizde görülmemiş bir şekilde, vatanımıza, milletimize, cumhuriyetimize bu zilleti ve rezaleti yaşatmış ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şan ve şerefle dolu geçmişine kara bir leke sürmüşlerdir. Her yönüyle milli ve yerli olan yüksek siyasi liderlikçe verilen direktifler doğrultusunda, asil milletimiz sizler ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçek evlatlarıyla emniyet mensupları, kahramanca ve ferasetle bu hain girişime karşı koymuşlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve bağrından çıktıkları milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap tereddütsüz bir şekilde alanlarda verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, mazisi şan ve şerefle dolu Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın” ifadesini kullandı.

 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM

Genelkurmay Başkanı’nın ardından kürsüye çıkan isim Başbakan Binali Yıldırım oldu. Yıldırım, “16 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Samsun’a hareket ederken ne kadar umutluysa milletimiz, bugün o kadar umutluyuz. Bugün muhteşemsin İstanbul Bugün tarih yazıyorsun İstanbul. Sultan Fatih İstanbul’a girdiğinde ne kadar heyecanlıysa o kadar heyecanlısın İstanbul. Gazi Mustafa Kemal Bandırma vapurundan İstanbul’dan ayrılırken ne kadar umutluysa o kadar umutlu İstanbul. Seni yürekten selamlıyorum aziz İstanbul. Demokrasi şehitlerimizi kalpten selamlıyorum. Ailelerini yürekten selamlıyorum” diye konuştu.

 

TBMM BAŞKANI İSMAİL KAHRAMAN

Kahraman, “Ay yıldızlı bayrağımız altında tek millet, tek devlet ve tek vatan şuuru ve inancı içinde olduğumuzu haykırmak ve darbeleri tarihe gömdüğümüzü bütün dünyaya duyurmak için bir aradayız” dedi.

“Büyük bir badirenin içinden birlikte çıktık” diyen Kahraman, “Milletimizi birbirine düşürmek isteyen şer güçlere karşı direndik ve kazandık. Açtıkları okullarda, kurdukları dershanelerde yetiştirdikleri robot beyinlerle milletin kurumlarına yerleştirdikleri ajan ve vatan hainleriyle devletimizin içerisine sızarak bizlere karanlık dehlizleri layık gören insan müsveddelerine milletimiz hak ettikleri cevabı en güzel şekilde verdi” diye konuştu. 

Kahraman, “Vatansever güvenlik güçleriyle millet bir bütün olarak darbeyi önledi, demokrasi kazandı. Bundan sonra hiçbir güç darbeye teşebbüs edemeyecektir, darbeler tarihi sona ermiştir” şeklinde konuştu.

 

SON OLARAK KÜRSÜYE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ÇIKTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”ne katıldı. Diğer konuşmacıların ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin başında 15 Temmuz gecesi sokaklara, meydanlara çıkan, havalimanlarını dolduran, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına çıkan vatandaşlara şükranlarını sunarak başladı. 

“15 Temmuz gecesi sokakları ve meydanları dolduran kardeşlerimizin her birinin vatanımızın, demokrasimizin, özgürlüğümün korunmasında katkısı vardır” diyen Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: “Onun için diyorum ki, 79 milyon olarak hepimizin gazası mübarek olsun. İstanbul’un gazası, Ankara’nın gazası mübarek olsun. Darbe girişimine maruz kalan her ilimizin gazası mübarek olsun. Darbe girişimine karşı tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak, kadınıyla, çocuğuyla, yaşlısıyla her kökenden her meşrepten insanıyla dünyayı kendine hayran bırakan tüm vatandaşlarımızın gazası mübarek olsun. Bu millet başka bir millet. gerçekten Türk milleti bin yıl önce Malazgirt’te hangi inanç ve kararlılıkla Anadolu’nun kapılarını açmışsa, 15 Temmuz’da da aynı hissiyatla darbecilerin karşısına dikilmiştir. Süleyman şah 1075 yılında bu coğrafyadaki ilk devletimizi hangi vizyonla kurmuşsa, 15 Temmuz’da da ülkemize aynı vizyonla aynı ufukla karşı çıktık. Osman Gazi 1299’da tarihin en kudretli devletini hangi temeller üzerine bina ettiyse, biz de o gece Türkiye’yi aynı ilkeler etrafında müdafaa ettik. Ecdadımız 100 yıl önce hangi idrak ile Çanakkale’de kanının son damlasına kadar, mücadele ettiyse, 15 Temmuz’da da aynı irade ile FETO’cu terör örgütünü darbecileri geri püskürttük. Gazi Mustafa Kemal’in İstiklal harbini başlatmasını ve zafere ulaşmasını sağlayan inanıcın bir benzeri 15 Temmuz’da Türkiye’nin tüm şehirlerinde adeta kol geziyordu. 15 Temmuz dostlarımıza bu ülkenin sadece siyasi ekonomik diplomatik saldırılara değil aynı zaman da askeri sabotajlara karşı da güçlü olduğunu yıkılmayacağını rayından çıkmayacağını göstermiştir “ 

Erdoğan, “Aynı gece Türkiye’nin yerle yeksan olması için ellerini avuşturarak bekleyen düşmanlarımız ise ertesi güne bundan sonra işlerinin çok daha zor olmasının kahrıyla uyandılar. Şimdi bugün burada Genelkurmay Başkanı ile Yenikapı meydanı’nda Cumhurbaşkanıyla Başbakanıyla CHP ve MHP Genel Başkanlarıyla 81 vilayetimizdeki her görüşten her meşrepten insanlarımızla verdiğimiz şu görüntü var ya, işte bu görüntü inanın bana, ülkemizin düşmanlarını en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür“ dedi. 

İdam talebiyle ilgili de konuşan Erdoğan, “Şu anda, siyasi partilerimizin genel başkanları burada. Sizin zaten talebinizi biliyorlar. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre, sizler de idam talebinde bulunduğunuza göre, bunun kararını verecek olan merci, Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Meclisimiz böyle bir kararı verdikten sonra, atılacak adım bellidir. Onamaksa, Meclis’ten gelen böyle bir kararı, ben peşinen ifade ediyorum, onarım” diye konuştu.

(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tüm miting konuşmasına buradan bakabilirsiniz)

 

DHA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

AVRUPA’DAN FİKSTÜRLER

 • SÜPER LİG
 • LA LIGA
 • PREMIER LİG
 • BUNDESLIGA
 • SERIE A
SÜPER LİG
LA LIGA
PREMIER LİG
BUNDESLIGA
SERIE A
flagTr Türkiye Süper Lig
31 OcakAlanyaspor
 • Alanyaspor
 • 0
 • 3
 • Sivasspor
Sivasspor
31 OcakKaragümrük
 • Karagümrük
 • 1
 • 1
 • Beşiktaş
Beşiktaş
01 ŞubatKasımpaşa
 • Kasımpaşa
 • 4
 • 1
 • Giresunspor
Giresunspor
01 ŞubatGaziantep FK
 • Gaziantep FK
 • 1
 • 1
 • Hatayspor
Hatayspor
01 ŞubatTrabzonspor
 • Trabzonspor
 • Antalyaspor
Antalyaspor
01 ŞubatGalatasaray
 • Galatasaray
 • Ümraniyespor
Ümraniyespor
02 ŞubatKayserispor
 • Kayserispor
 • İstanbul Başakşehir
İstanbul Başakşehir
02 ŞubatKonyaspor
 • Konyaspor
 • İstanbulspor
İstanbulspor
02 ŞubatAdana Demirspor
 • Adana Demirspor
 • Fenerbahçe
Fenerbahçe
AlanyasporAlanyaspor

31 Ocak

SivassporSivasspor
KaragümrükKaragümrük

1:1

BeşiktaşBeşiktaş
KasımpaşaKasımpaşa

4:1

GiresunsporGiresunspor
Gaziantep FKGaziantep FK

1:1

HataysporHatayspor
TrabzonsporTrabzonspor

01 Şubat

AntalyasporAntalyaspor
GalatasarayGalatasaray

01 Şubat

ÜmraniyesporÜmraniyespor
KayserisporKayserispor

02 Şubat

İstanbul Başakşehirİstanbul Başakşehir
KonyasporKonyaspor

02 Şubat

İstanbulsporİstanbulspor
Adana DemirsporAdana Demirspor

02 Şubat

FenerbahçeFenerbahçe
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...
Yükleniyor...