• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %07:20 498,93
  • YUAN %
  • BTC %0.71922 342315,00
  • ETH %0.60736 19660,80

Binali Yıldırım: Birikmiş Vergi Cezalarını Kaldırıyoruz

Bir süredir beklenen ve binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren vergi yapılandırması konusundaki açıklamayı, bugün Başbakan Binali Yıldırım yaptı ve vergi borcu olanlara müjdeyi verdi. Vergi prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilebilecek ve birikmiş vergi cezalarıyla birlikte gecikme cezaları da kaldırılacak.

Başbakan Binali Yıldırım, vergi prim borçlarının 36 aya kadar taksitlendirileceğini belirterek, "Vergi prim borçlarını da 36 aya kadar taksitlendiriyoruz. Vergiyle ilgili dava ortadan kalkıyor. Bütün dosyalarda el sıkışıp uzlaşacağız. Mahkemeler ile işiniz olmayacak. Oturacaksınız maliye ile anlaşacaksınız. Yeni bir sayfa açacaksınız. Birikmiş vergi cezalarının, gecikme cezalarının tamamını kaldırıyoruz. Matrah artırımı getiriyoruz. Geçmişe sünger çekiyoruz" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, oda ve borsa başkanları ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldiği istişare toplantısında konuştu. 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Yıldırım şu ifadeleri kullandı: "15 Temmuz Türk siyasi tarihi için bir dönüm noktasıdır. 15 Temmuz bir anlamda 2 Kurtuluş mücadelesinin zafer ile sonuçlandığı günün adıdır. O uzun karanlık gecede hainler, Cumhurbaşkanlığını, MİT'i, TBMM'yi … daha bir çok kritik yeri bombaladılar. Yaylım ateşine tuttular. Her yeri yakıp yıktılar. Kardeşliğimize adet kurşun sıktılar.

 

CUMHURBAŞKANIMIZI NASIL YAKALAYACAKLARINI, ÖLDÜRECEKLERİNİ İNCEDEN HESAP ETMİŞLER


Asker kıyafeti içerisindeki bu caniler, teröristler 238 canımız, vatandaşımızı kalleşçe katletti. 2190 vatandaşımızı da yaraladılar. Bu gözü dönmüş katiller, darbe sonrası için her şeyi ince ince hesaplamışlar. Ama milli iradeyi unutmuşlar. Milleti hesaba katmamışlar. Ankara'ya, İstanbul'a bomba yağdıranlar cumhurbaşkanımızı nasıl yakalayacaklarını, öldüreceklerini inceden hesap etmişler. Ama Türkiye'de istiklal ruhunun dip diri olduğunu asla hesap edememişler. Bu darbeciler her şeyi hesap etmişler ama astsubay kahraman Ömer Hasdemir'i hesap edememişler. Her şeyi hesap etmişler ama 16 yaşında babasının yanında şahadete koşan kardeşim Abdullah Olçok'u ve babası Erol Olçok'u hesap edememişler.

 

BİR TEMİZ ANANIN, BABANIN YETİŞTİRDİĞİ BİR ÖMER GELİR VE ALNINDAN VURUR HAİNİ

 

İhanet hiçbir hainin yanına kâr kalmaz. Bir temiz ananın, babanın yetiştirdiği bir Ömer gelir ve alnından vurur haini. O gece hep beraber parti rozetlerimizi çıkardık, yakamıza ay yıldızlı şanlı bayrağımızı taktık. Bütün siyasetçilerimiz demokrasiye sahip çıktı. Bütün Türkiye darbecilere karşı bir oldu beraber oldu ayağa kalktı. … Hep birlikte milletçe, kardeşçe cevabımızı verdik."

 

"OHAL'İ MİLLETE DEĞİL KENDİMİZE İLAN ETTİK" 

 

OHAL sürecine ilişkin Yıldırım, "OHAL'i millete değil kendimize ilan ettik. Ülkeyi bir tehlikenin eşiğine getiren bu ihanet şebekesini ülkenin bütün kurumlarından, kılcal damarlarından çıkarıp atmak için böyle bir OHAL'e ihtiyacımız vardı. Ekonomik ve sosyal hayat eskisi gibi devam ediyor. Daha da canlanarak devam edecek" dedi.

 

"MECLİSİMİZİ BOMBALAYABİLİR, TARAYABİLİRSİNİZ YOLCULUĞUNU DURDURAMAZSINIZ"

 

Yıldırım, "Dedik ki, Meclisimizi bombalayabilirsiniz, insanlarımızı tarayabilirsiniz ama bu milletin muasır medeniyetler seviyesi yolculuğunu durduramazsınız. Melis'i açık tuttuk kanunları çıkardık" dedi.

 

"YATIRIMLARIN ÜZERİNDEKİ HER TÜRLÜ VERGİYİ KALDIRIYORUZ"

 

Yatırımların üzerindeki her türlü vergi kalkıyor diyen Yıldırım, "Damga vergisinde çok ciddi düzenlemeler yapıp indirimlere gittik. Çek konusunda yeni düzenlemeler yaptık. İstismarın önüne geçtik. Diyelim ki Türkiye'den başka ülkelere hizmet veriyorsunuz. O zaman vergi vermeyeceksiniz. Yatırımların üzerindeki her türlü vergiyi kaldırıyoruz. Bunun düzenlemesini yaptık. Yepyeni bir yatırım teşvik sistemini hayata geçiriyoruz" dedi.

 

"KONFEKSİYON İŞİ DEĞİL TERZİ İŞİ DESTEKLER GELİYOR" 


Yıldırım, "Konfeksiyon işi değil terzi işi destekler geliyor. İhtiyacı olana göre destek geliyor. Yapacağınız işe göre destek geliyor. Biz değil siz karar vereceksiniz. Üretemeyip istihdam oluşturmazsak bu sorunları yaşamaya devam ederiz" dedi.

 

"VERGİ PRİM BORÇLARINI DA 36 AYA KADAR TAKSİTLENDİRİYORUZ EL SIKIŞIP UZLAŞACAĞIZ" 


Vergi prim borçlarının 36 aya kadar taksitlendirileceğini belirten Yıldırım, "Vergi prim borçlarını da 36 aya kadar taksitlendiriyoruz. Vergiyle ilgili dava ortadan kalkıyor. Bütün dosyalarda el sıkışıp uzlaşacağız. Mahkemeler ile işiniz olmayacak. Oturacaksınız maliye ile anlaşacaksınız. Yeni bir sayfa açacaksınız. Birikmiş vergi cezalarının, gecikme cezalarının tamamını kaldırıyoruz. Matrah artırımı getiriyoruz. Geçmişe sünger çekiyoruz" diye konuştu.

 

"HELALLEŞECEĞİZ. ONDAN SONRA AYNI İŞE DEVAM YOK. TAMAM MI ANLAŞTIK" 

 

Yıldırım, "İşletme kayıtlarını düzeltme imkanı tanıyoruz. Kasa fazlası eksiği hesap kitap tutmuyorsa stoktan gelen farkla hepsini hallediyoruz. Gizli saklı bir şey yok. Helalleşeceğiz. Ondan sonra aynı işe devam yok. Tamam mı? Tamam anlaştık" dedi.

 

"VARLIK BARIŞI: GETİRİN ORTAYA ÇIKARIN PARA DA İŞE YARASIN EKONOMİYE KATKI SAĞLASIN"

 

Varlık barışına ilişkin Yıldırım, "Varlık barışı. İçeride dışarıda para var. Bu parayı da bakamıyorsunuz. Aman çalındı mı alınır mı? Getirin ortaya çıkarın para da işe yarasın ekonomiye katkı sağlasın. Paran varsa derdin var. Derdinden kurtar. Hiç değilse para gelsin bir işe yarasın. Orada duruyor sizi de bizi de huzursuz ediyor. Gelsin olması gereken yerde olsun. Şüpheci bakış açısından destekleyen ve yanında olan yönetim anlayışına gidiyoruz. Daha fazla yatırım üretim olsun. Devlet işlerinize karşı hafiyelik yapmayacak destek verecek. Bakış açısı değişikliğine gidiyoruz. Darbe girişimi ekonomimizi bozamamıştır" ifadelerini kullandı.

 

DHA

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.