• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %23:59 1.075,61
  • YUAN %
  • BTC %-0.26772 320072,00
  • ETH %-1.01087 23599,00

Bank Asya’da Parası Olanlar Ne Yapacak?

FETÖ'nin kasası olan Bank Asya'nın faaliyet izinleri BDDK tarafından kaldırılmış ve kapatılmasına karar verilmişti. Fakat bu noktada Bank Asya'da parası olan, Bank Asya'ya kredi veya kredi kartı borcu olan müşteriler ne yapmalı sorusu ortaya çıktı.

FETÖ'nin para kaynağı ve kasası olması nedeniyle önce devlet tarafından el konulup yönetimine kayyum atanan, daha sonra satışa çıkarılan ve son olarak da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından faaliyet izinleri iptal edilip satışa çıkartılan Bank Asya, alıcı bulamadığı için tasviyesine karar verildi. Fakat bu noktada Bank Asya'da hesaplarında parası olan ve Bank Asya'ya borcu olan müşterilerinin ne yapacağı merak konusu oldu.


BANK ASYA'YA BORCU OLANLAR NE YAPMALI?

 

Öncelikle Bank Asya'nın alacakları için bankanın internet sitesinden yaptığı duyuruda; bankanıın alacaklarının Birleşik Fon'a devredilğini ve ödemelerin buraya yapılması gerektiği belirtiliyor. Ancak duyuruda sadece tahsilatların yapılacağını, incelemeler devam ettiği için bankadan herhangi bir para çıkışı olamayacağı belirtilmiş.

 

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

 

"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 22.07.2016 tarihli Kararı gereğince; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 107'inci maddesinin son Fıkrası çerçevesinde, Bankamızın faaliyet izninin kaldırılmasına karar verilmiştir. Bu süreçte hiçbir bankacılık faaliyeti gerçekleştirilemeyecektir. Dolayısıyla, Bankadan kaynak çıkışına neden olacak hiçbir ödemenin yapılması ve aşağıda belirtildiği şekilde kredi kartı/kredi/senet ödemesi dışında hiçbir ödemenin kabul edilmesi mümkün olmayacaktır.  

 

Kredi kartı ve diğer her türlü kredi ödemelerinizi Birleşik Fon Bankası A.Ş. Merkez Şubesi'nde bulunan ASYA KATILIM BANKASI A.Ş. nin aşağıda belirtilen hesap numaralarına "ALICI : Asya Katılım Bankası A.Ş." , açıklama kısmına "İsim , TCKN veya VKN, Cep No , Kredi Kartı No, Senet Numarası/Vadesi" alanları zorunlu doldurarak gönderebilirsiniz.  SMS bankacılığı ile 2792'ye bir SMS göndererek hesap bakiyenizi, kart ve ekstre bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

 

SMS bankacılığı hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın  Birleşik Fon Bankası A.Ş. sadece tahsilat işlemleri yapmaktadır. Diğer tüm işlemler ve konular ile ilgili bankamıza ait aşağıda bulunan telefon numaraları ile irtibata geçebilirsiniz. Aşağıdaki tabloda bulunmayan ödemeler ile ilgili hesap numaraları daha sonra bu platformdan tekrar duyurulacaktır."

 

BANK ASYA'DA PARASI OLANLAR NE YAPMALI?

 

Uzmanlar, daha önce bir çok emsali bulunan banka kapatma süreçlerinde bankalarda parası kalan müşterilerin sorunsuz olarak paralarını aldıklarını ve endişeye gerek olmadığını belirtiyorlar. Bankalarda 100 bin TL'ye kadar mevduat hesabı olanların bu paraları devlet güvencesi altında olduğundan, incelemeler tamamlandıktan sonra müşterilere paraları ödenmeye başlayacak. Ancak belirtmek de fayda var ki sadece gerçek kişiler adına açılan hesaplar için geçerli bir teminat. Yani şirket hesapları olanları kapsamıyor. Aynı şekilde yurt dışı şubelerdeki hesapları da kapsamayan bir teminat. Bank Asya'nın müşterilerine ödeme yapma süreci ise şu şekilde ilerleyecek;

 

     – Bankanın kredi ve mevduat hacmi incelenmeye başlanacak. 

 

     – Bankanın borçlulardan tahsil edebileceği tutar belirlenecek.

 

     – Bank Asya'ya ait taşınmaz envanterler satışa çıkartılacak ve buradan gelecek para belirlenecek.

 

     – Banka'ya borçlu olanlar ve bankada parası kalanlar belirlendikten sonra ödeme koşulları belirlenecek.

 

     – Ödemelerin ortalama 9 ay içerisinde yapılması gerekiyor. Ancak 3 ayı geçmemek koşuluyla bu süre uzatilabilir.

 

     – Farklı şubelerde de olsa, döviz, altın veya TL mevduat hesaplarının toplam tutarı 100 bin TL'nin altında olan şahsi hesap sahipleri belirlenip, ödemeler yapılmaya başlanacak.

 

     – Ödemeler doğrudan veya belirlenecek bir banka üzerinden gerçekleştirilecek.

 

Bankacılık Kanunu'nun 107. maddesi şu şekilde;


"71'inci madde kapsamında temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimi kendisine devredilen bankaların, mali bünyelerinin güçlendirilmesi, yeniden yapılandırılması, devri, birleştirilmesi ve satışı ile ilgili süreç, devrin yapıldığı tarihten itibaren en geç dokuz aylık bir süre içinde tamamlanır. Fon Kurulu kararı ile bu süre üç ayı geçmemek üzere uzatılabilir. Bu süre içinde devir, birleşme veya satışın tamamlanamamış olması halinde Fonun talebi üzerine Kurul bankanın faaliyet iznini kaldırır."

 

Sayıları 30 binin üzerinde olan küçük yatırımcıların ise durumu, öncelikli olan 100 bin TL'nin altında mevduatı bulunan müşterilerin ödemesi tamamlandıktan sonra kalan bakiyeye göre netleşecek. Ancak bankanın satış işlemi gerçekleşmediği için ödeme almaları biraz zor gözüküyor.

BDDK'ya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bank Asya'da hisse sahibi olan yatırımcıların ise paraları alma şansları yok denecek kadar az. 

 

Bu açıklamaların ardından Banka Asya'da parası kalan müşteriler, TMSF'nin beliryeceği ödeme tarihini bir süre daha beklemeleri gerekiyor. Bank Asya'nın 22 Temmuz 2016'da tasviye edildiğini düşünürsek, Banka Asya müşterilerine ödemeler tahminin 2017'nin ilk çeyreğinde yapılabilecektir.

 

 

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.