‘Demir Leydi’ 16 Yıllık Açlık Grevine Son Verdi

Hindistan'da "7 Kardeş Eyalet" olarak bilinen bölgede güvenlik güçlerine tanınan özel yetkileri ve 2000 yılında 10 10 sivilin bu bölge içerisinde güvenlik güçleri tarafından öldürülmesini protesto eden Hintli kadın aktivist Irom Sharmila, 16 yıldır sürdürdüğü açlık grevini sona erdirdiğini açıkladı.

Irom Sharmila, Manipur Eyaleti’nin de içinde bulunduğu ‘‘7 Kardeş Eyalet’’ olarak da bilinen eyaletlerde Hindistan Hükümeti’nin güvenlik güçlerine 1958 yılında ‘mahkeme kararı olmadan arama yapma yetkisi’ verme kararını ve 2000 yılında Imphal Havalimanı yakınlarında bir otobüs durağında 10 sivilin güvenlik güçlerince öldürülmesini protesto etmek için 2 Kasım 2000 yılında açlık grevine başlamıştı.


‘‘Manipur’un Demir Lady’’si’ olarak ta anılan Irom Sharmila Manipur’un en büyük kenti İmphal’da ‘intahara teşebbüs’ suçlaması ile bir hastanede gözaltında tutuluyor ve zorunlu besleniyordu.


Irom Sharmila yaptığı açıklamada hükümetin şimdiye kadar olumlu tepki vermemesinden dolayı 9 Ağustos’ta açlık grevine son vererek 2017 yılında yapılacak eyalet seçimlerine bağımsız aday olarak katılacağını duyurdu. 


DHA

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.