Bodrum’da Bir Hafta İçinde 10’uncu Yangın

Bodrum'da, Güvercinlik Mahallesi Kuyucak Mevkii'ndeki koruma altında bulunan ve asırlık Halep çamlarının bulunduğu ormanlık alanda çıkan yangın korkuttu. Yaklaşık 8 hektarlık alanda etkili olan yangın, güçlükle kontrol altına alınabildi. Yangın sırasında yerli ve yabancı turistler, korkudan otellerinden dışarı çıktı.

Bodrum Güvercinlik Mahallesi Kuyucak Mevkii'ndeki koruma altında bulunan ve asırlık Halep çamlarının bulunduğu ormanlık alanda, bugün saat 12.00 sıralarında yangın başladı. Şiddetli rüzgarın da etkisiyle yangın hızla büyüdü. Güvercinlik ile Kuyucak arasındaki karayoluna kadar inen alevler, site ve otellere 50 metre kadar yaklaşınca panik ve heyecan yaşandı. Karayolu yaklaşık 1 saat trafiğe kapandı. Bazı turistlerin bikini ve mayolarıyla otelleri terk ettikleri ve korku dolu gözlerle yangını izlediği görüldü. Yangına 2 uçak ve 3 helikopterle havadan, 10 orman arazözü, 4 belediye arazözü, iş makineleri ve 60 orman işçi ise karadan müdahale edildi. Rüzgarın sık sık yön değiştirmesiyle alevler, orman işçilerine zor anlar yaşattı. İki metreye kadar yaklaşan alevler yüzünden iki orman işçisinin dumandan etkilenerek fenalaştığı öğrenildi. Orman işçilerine ambulansta müdahale edildi. Yangın sırasında, tatil köylerinde kalan turistler de orman ve itfaiye ekiplerine hortumlarını taşıyarak yardım etti. Yangında ilk belirlemelere göre 8 hektarlık alan zarar gördü. Jandarma, yangınla ilgili soruşturma başlattı.

 


Yaklaşık üç saatte güçlükle kontrol altına alınabilen yangının kasıtlı olarak çıkarıldığını öne süren emekli subay Kemal Arıkan, "Bir haftada on kez yangın çıkar mı kardeşim. Hem de aynı bölgede, yangınların sıklaşması kasıtlı olduğunu gösteriyor. Allah'tan yangına hızla müdahale edildi, yoksa tesislerin evlerin yanması işten bile değil" dedi.  

 

 

 

DHA

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.