• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %19:41 1.081,10
  • YUAN %
  • BTC %1.35606 319938,00
  • ETH %2.06307 23793,00

Taşeron İşçiler Davayı Kazandı

Zonguldak'ta kömür madeninde taşeron firmada çalışan ve kısa süre sonra işten çıkarın bir grup işçi, çalıştıkları dönemde kadrolu işçiler ile aralarındaki maaş farkının ödenmesine yönelik açtığı davayı kazandı. Davayı kazanan işçiler alacaklarına karşılık, kadrolu çalışmak için Türkiye Taşkömürü Kurumu'na dilekçe verdi.

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Madenlerinde çalışan 400 işçi, 2004 yılından beri teşeron firmadaki sözleşmeleri, 2014 yılında madenlerdeki hazırlık işlemlerinin sona ermesi gerekçesiyle feshedildi. 400 işçi, o dönemde kadrolu olarak çalışan işçilerin maaşları ile kendilerine verilen maaş farkını alabilmek için mahkemeye başvurdu. Mahkeme, başvuru yapan işçilerden 70'i mahkemede haklı olduğu belirlendi ve yaklaşık 130 bin TL civarında maaş farkını ödemesi kararını verdi. Türkiye taşkömürü Kurumu ise mahkemenin verdiği sonuca itiraz edip, konuyu Yargıtay'a götürdü. 

Davayı kazanan işçiler, alacaklarına karşılık kadrolu olarak çalışmak istediklerini beyan ettikleri dilekçeleri Türkiye Taşkömürü Kurumu'na verdi. İşçileri temsil eden Ayhan Akgöz, konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na dilekçe verdiklerini, davanın sonucunda kurumun işçilere milyon liralar ödemek zorunda kalacaklarını ancak işçilerin bu parayı istemediklerini sadece kadrolu olarak çalışmak istediklerini dile getirdi.

 

 

500 civarında dava olduğunu ve sadece 70'nin sonuçlandığını, sonucun ardınan kurumun işçilere 100 ile 150 bin TL para ödemek sorunda olacaklarını ancak işçilerin kadrolu işe alınması halinde, işçiler alacakları paradan feragat edeceklerini açıklayan Akgöz, buna benzer davakarın olduğunu ve kazanacaklarını düşündüklerini, bu sorunu daha da uzatmak istemediklerini vurguladı.


DHA 

Okay ÜSTÜNDAĞ

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.