İzmir’e Gelen Turist Sayısı Yarı Yarıya Düştü

Türkiye'de yaşanan terör saldırıları, Rusya ile yaşanan kriz ve son olarak da Atatürk Havalimanı'nda patlayan bombanın ardından, İzmir'e gelen yabancı turist sayısı bu yıl yarı yarıya düşüş gösterdi

Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından güney sahillerine gelen Rus turistlerin bu yıl olmaması ve Türkiye'de yaşanan terör olayları sebebiyle 2016 yazı, beklendiği gibi turist sayısının da düşmesine sebep oldu. Rusya ile barış müzakerelerinin olumlu olarak neticelendirilmesi ve Rusya'nın Türkiye'ye seyahat engelini kaldırmasının ardından güney bölgelerde biraz daha hareketlilik olsa da Kültür ve Turizm İzmir İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 2015 yılına göre bu sene İzmir'e gelen turist sayısında yüzde elli gerileme yaşandı.

Kültür ve Turizm İzmir İl Müdürlüğü verilerine göre 2015 haziranında İzmir'e 146 bin turist gelirken bu sayı 2016 haziranında tam yüzde elli düşüş göstererek 73 binde kaldı. Son 6 aylık periyot da ise 2015'in ilk yarısında İzmir'e 425 bin turist gelirken bu rakam 2016'ın ilk 6 aylık periyodunda yüzde 41 gerileyerek 249 bine düştü. Özellikle İtalyan ve Fransız turist sayısında oldukça düşüş olduğu gözlenirken yine dev kruvaziyer gemilerinin rotalarından İzmir'i çıkartmaları sebebiyle deniz turizminde yüzde 88'lik bir düşüş olduğu da gözlendi.


N.Metin SUN

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.