Erzurum Kongre Binasında El Sanatları Sergisi

Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini kurarken temellerini attığı Erzurum'da bulunan Kongre Binası, bu kez sergi için kapılarını açtı. Erzurum Kongre Binası, tezhip ve el sanatları sergisine ev sahipliği yaptı.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi bir çok şehrimizde öğrencilerin çeşitli el sanatlarının, boyamalarının veya aksesurlarının sergilendiği sergilerden biri de bu kez, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini kurmasında önemli rol oynayan yerlerden biri olan Erzurum'daki Kongre binası ev sahipliğini üstlendi. 'Tezhip ve El Sanatları Dönem Sonu Sergisi'nin sergilendiği etkinliğe çok sayıda vatandaşın ziyaret etmesi bekleniyor. 

Kongre Binası'nda, el sanatları, ahşap boyama, keçe aksesuarları, kokulu taş çalışmaları, yağlı boya, ve ev aksesuarları süslemeciliği alanında dönem boyunca üretilen çalışmalar yer alırken, Tezhip kısmında ise; şükufe,  çini, sazyolu, münhani, minyatür ve hat sanatı tasarımlarının çalışmaları sanat sevenlerin beğenisine sunuldu. Tezhip sanatının diğer çalışmalara nazaran daha zor olması, diğer çalışmalara göre daha riskli ve daha uzun süren bir sanat olmasında dolayı, serginin Tezhip kısmı, diğer kısımlarına göre daha fazla ilgi görmektedir. Sergide, 38 öğrencinin, toplam 247 çalışması bir hafta boyunca ziyarete açık olacak.

 

 


DHA

Tuba ÜSTÜNDAĞ

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.