• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %16:53 490,88
  • YUAN %
  • BTC %-2.12085 325754,00
  • ETH %-3.35686 21266,00

Petrol Fiyatlarındaki Artış, Türkiye’yi Zor Duruma Sokabilir

Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü (IEA) Dr. Fatih Birol uyarılarda bulundu. Birol, petrol fiyatlarında yeni bir artış olması durumunda, Türkiye ekonomisinin zor durumda kalabileceği uyarılarında bulundu.

Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) sorularını yanıtlayan Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü (IEA) Dr. Fatih  Birol, petrol fiyatlarındaki düşüşü, etkilenebilecek ülkeleri 3 gruba ayrıdı. Birol, Türkiye'nin petrol fiyatlarındaki düşüşten "olumlu" etkilenen ülkeler arasında olduğunu, ancak düşüşün uzun süre sürmeyeceği düşünülerek önlemler alması gerektiğine dile getirdi

Petrolün düşüşünden negatif etkilenen ülkeler arasında Suudi Arabistan, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri olduğunu dile getiren Birol, bu ülkelerin ekonomisinin büyük bir kısmı petrol gelirlerine bağlı olduğundan dolayı ekonomilerde zayıflama görülebileceğini söyledi ve "Fiyatların düşüşünden çok ciddi zarar gören, ikinci gruptaki Nijerya, Azerbaycan, Venezüella ile bazı diğer Afrika ülkeleri, şu anda iflas durumuyla karşı karşıya" dedi.

 

LNG DALGASI TÜRKİYE İÇİN ŞANS  

Fatih Birol, dünyada doğalgaza yeni bir dalga, LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) dalgası deldiğini belirterek, ABD ve Avusturalya'da "ciddi anlamda sıvılaştırılmış piyasaların" öne çıkacağını ve "Bu LNG fiyatları oldukça düşük olacak ve Türkiye'nin bundan mümkün olduğunca iyi bir şekilde faydalanması gerekir. Büyük bir şans ayağımıza geldi" diye çağrıda bulundu.

 

DOĞALGAZ ALIMININ  YÜZDE 54.76'sı RUSYA'DAN

Fatih Birol, Türkiye'nin petrol ve doğalgazda dışa olan bağımlılığımızı azaltmamız ve doğalgazı daha ucuza bulmamız gerktiğini vurgularken, "Türkiye, doğalgazı bir ülkeden çok fazla oranda alıyor. Bunu çeşitlendirmek ve fiyatların düşürülmesi, bunun için de rekabetin yaşanması gerekli. Bunun yolu da diğer alternatiflere yönelmek olur" dedi ve Türkiye'nin ABD, Katar ve Kanada'dan gaz ithalatı yapabileceği önerisinde bulundu.

 

Doğalgaz taleb fazlasına göre dünyada Çin'den sonra ikinci sırada yer alan Türkiye'nin doğal gaz tüketimi 2004-2014 arasında yüzde 120 artarak 22.1 milyar metreküpten 48.6 milyar metreküpe çıktı. Türkiye'nin toplam enerji tüketiminin yüzde 35'i doğal gazdan, yüzde 29'u kömürden ve yüzde 27'si petrolden oluşuyor. Doğalgaz ağırlıklı olarak elektrik üretiminde kullanılıyor. 2014'te doğal gaz tüketiminin yüzde 49'u elektrik üretiminde, yüzde 26'sı sanayide ve yüzde 19'u konutlarda kullanıldı.

 


DHA

Emre EKİN

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.