Altınları Kadayıfın İçine Sakladılar

Erzurum'da kuyumcu İbrahim Abay'ı evinin önünde ellerini bağlanarak araba ile kaçırdıktan sonra işyerinin anahtarını alıp, 300 bin TL değerindeki altınları, pekmez, peynir bidonları ve kadayıf tatlısının içine saklayan sanıklara yakalandı. 3'ü tutuklu 11 sanığa yıl 8 ay ile 13.5 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.

2 Ekim 2015 günü iş yerini kapatıp evine gitmek için otomobile giden İbrahim Abay'ın arkasından gelen Mesut ve Orhan Şahin ile 17 yaşındaki B.P., gözüne biber gazı sıkıp, ağzını bantla kapattıktan sonra ellerini de arkadan plastik kelepçe ile bağlayarak, kiraladıkları otomobilin bagajına koydular. Soyguncular kuyumcu Abay'ı Palandöken Dağı'na götürdü ve bagajdan çıkarıp, cebinde duran dükkanın anahtarını aldılar. Yüzlerini ameliyat maskesiyle kapatan soygunculardan biri otomobille dükkana gitti. Kumanda ile iş yerinin kepenklerini kaldırıp kapıyı açtı, bu sırada çalan alarmı susturamayınca, telefonla arkadaşlarını arayarak Abay'dan alarmı nasıl susturacağını öğrendi. Abay'ın tarif etmesine rağmen alarmı susturmayı başaramayan soyguncu, kuyumcu dükkanını kapatıp arkadaşlarının yanına döndü. "Bize yanlış yaparsan 2 çocuğun ölür" diyerek tehdit eden soyguncular, Abay'ın tarifine rağmen ikinci denemede de kapısını açtıkları dükkanın alarmını susturamayınca, İbrahim Abay'ı yanlarına alıp dükkana gittiler. İbrahim Abay'ın iş yerini açması ve alarmı susturması üzerine, elinde bıçakla dükkana giren soyguncular, yaklaşık 300 bin lira değerindeki altın ve nakit parayı alarak kaçtılar.

 


Daha önce biber gazıyla iş yeri soyulan İbrahim Abay, polise durumu bildirdikten 4 gün sonra 6 Ekim 2015 günü Erzurum'da esnaf gezisinde iş yerini ziyaret eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yaşanan olayı anlattı. Abay, Taşmağazalar çarşısında kapatılan polis karakolunun yeniden açılmasını da istedi. 


Emniyet Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Cinayet ve Gasp Büro Amirliği ekiplerinin incelemeleri sonucu kimlikleri tespit edilen şüpheliler teknik ve fiziki takibe alındı. Soyguncular düzenlenen operasyonla yakalandı ve apılan aramalarda altınlar peynir, pekmez bidonları ile pişirilmeye hazır kadayıf dolması tatlısı içerisine saklanmış olarak bulundu. 

 

 


İlk sorgunun ardından 3 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. 3'ü tutuklu 11 sanık hakkında 1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde dava açıldı. Kuyumcu İbrahim Abay, ilk duruşmada sanıklardan şikayetinden vazgeçti.


1'nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında tutuklu sanıklar Mesut ve kardeşi Orhan Şahin 'kişiyi hürriyetten yoksun kılma ve birden fazla kişiyle birlikte yağma' suçundan 13 yıl 7 ay 10 gün, B.P. ise 9 yıl 26 gün hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, tutuksuz sanıklar Erhan ve kuzeni Ferhan Şahin ile Recep Yalçın'ı aynı suçlardan 6 yıl 9 ay 20 gün, 18 yaşından küçük R.Ş.'yi 4 yıl 6 ay 3 gün, Ayhan Burucu, Mehmet Nuri İpek'i ise 1 yıl 8'er ay hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme, ayrıca sanıklardan Yusuf Demir ile Semih Şahin'e 'yağma' suçundan 1 yıl 8'er ay hapis cezası verdi. Ancak bu cezalar ertelendi.

 

DHA

Okay ÜSTÜNDAĞ

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.