• BİST %
  • DOLAR %
  • EURO %
  • POUND %
  • ALTIN %16:11 1.036,41
  • YUAN %
  • BTC %3.21279 431620,00
  • ETH %7.28975 32870,00

Adapazarı Şeker Fabrikası’na Yeni Talip

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri, 2013 yılında Ülker Gruba bağlı Yıldız Holding'in 182 milyon liraya satın aldığı Adapazarı Şeker Fabrikası'nı satın alınmasıyla ilgili çalışma yapıyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü görevine 1,5 ay önce getirilen Ayhan Karayama kesinleşmiş bir kararlarının olmadığını belirterek, "Bir danışmanlık firması nezdinde çalışma başlatıldı. Bu çalışmaya göre bu satın alma Tarım Kredi Kooperatifi'ne ne getirir, ne götürür ona bakacağız"  ifadelerini kullandı.


Karayama, DHA muhabirine yaptığı açıklamada bir danışmanlık firmasının çalışma yaptığını belirterek, şöyle ifadeleri kullandı:


"Daha önceki yönetim tarafından başlatılan bir süreç var. Karşılıklı görüşmeler yapıldıktan sonra bir danışmanlık firması nezrinde çalışma başlatıldı. Bu çalışmaya göre bu satın alma Tarım Kredi Kooperatifi'ne ne getirir, ne götürür ona bakacağız. Kesinleşmiş bir irade şu an için yok." 


Karayama danışmanlık firmasının önümüzdeki günlerde bir rapor hazırlayıp vereceğini sözlerine ekledi. Ülker Grubu'nda bulunan Adapazarı Şeker Fabrikası'nı satın alması halinde, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi,  ilk kez şeker sektörüne girecek. Adapazarı Şeker Fabrikası'nı 2005 yılında, toplam 55 bin üyesi bulunan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan satın aldı. Ardından 2012 yılının Eylül ayında, kullandığı kredi sonucunda Bank Asya'ya borçlanan Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi, borcuna karşılık fabrikayı Bank Asya'ya devretti. 18 Eylül 2013 tarihinde de Bank Asya fabrikayı Ülker Grubu'na ait Yıldız Holding'e 182 milyon TL karşılığında sattı.

DHA

Okay ÜSTÜNDAĞ

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.