‘Çocuk ve Gençlik Senfonisi’ İlk Konseri

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Türkiye'nin ilk ve tek 'Çocuk ve Gençlik Senfonisi Orkestrası', ilk konserini vermek için yoğun bir şekilde hazırlıklarını sürdürüyor.

İstanbul, Ankara, Mersin, İzmir ve Antalya Devlet Opera ve Bale kurumlarından sonra kurulan son Müdürlük olan Samsun Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü, ülkemizde bir ilke imza attı. İlk kez 7 ila 18 yaşları arasında 80 öğrenciden oluşan 'Çocuk ve Gençlik Orkestrası'nı kurdu. Yeni kurulan bu orkestra 23 Mayıs'ta yapılacak bir konser ile seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 
Bu orkestranın Türkiye'deki Devlet Opera ve Bale kurumları içerisinden kurulan tek çocuk ve gençlik orkestrası olduğunun altın çizen Samsun Devlet Opera ve Bale Müdür ve Sanat Yönetmen Vekili Mehmet Ortaç, Türkiye'de kurulan son Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü olan Samsun Devlet Opera ve Bale Müdürlüğü'ne ve yapacakları bu etkinlik ve gençlere yönelik çalışmaların arttırılarak Samsun'un bir gençlik ve sanat merkezi olmasını istediklerine dikkat çekti.


 

Orkestra şefi Aynur Türünç ise amaçlarının çok sesli müziği öncelikle Samsun ve Karadeniz Bölgesi'ne ardından da Türkiye'ye tanıtmak olduğu belirterek jüri tarafından özenle seçilen çocuk orkestrası ve gençlik orkestrası olarak 2 farklı ekip oluşturularak eğitimler yapıldığını açıkladı ve 19 Mayıs etkinlikleri çerçevesinde verilecek olan konser için 2 orkestra da beraber sahne alacağını belirtti. 

 

DHA

Tuba ÜSTÜNDAĞ

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Haber Kupürü'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haber Kupürü'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.